Co daje napowietrzanie ścieków?

Dom i otoczenie
miejsce-poznania
Co daje napowietrzanie ścieków?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Napowietrzanie to bardzo ważny etap całego procesu oczyszczania ścieków. Jak wiadomo, tlen stwarza bateriom oraz innym drobnoustrojom możliwość namnażania się. Jest to niezbędne do oczyszczania odpadów płynnych metodą osadu czynnego. Pierwiastek O jest w tym przypadku czynnikiem potrzebnym do bioutleniania organicznych zanieczyszczeń. Napowietrzanie ścieków jest również stosowane w początkowych etapach oczyszczania, jednak w tym przypadku pełni ono rolę pomocniczą prowadzącą do odświeżenia odpadów oraz przygotowania ich do dalszych czynności. Doprowadzenie tlenu na wstępie powoduje flokulację zawiesin oraz usuwanie gazowych produktów rozkładu organicznych związków. 

Metody napowietrzania

Możemy rozróżnić trzy metody napowietrzania odpadów płynnych stosownych w zależności od technologii oraz wielkości oczyszczalni. Jest to napowietrzanie czystym tlenem, mechaniczne lub powietrzem sprężonym. Ostatnie rozwiązanie pozwalające na dostarczenie bakteriom tlenu jest zdecydowanie najpopularniejsze. Pamiętajmy, że taki proces powinien odbywać się nawet w przydomowym szambie lub oczyszczalni ścieków. Zadanie to ułatwią nam napowietrzacze przeznaczone do prywatnego użytku, które bez większego problemu zakupimy w jednym z wielu sklepów internetowych oferujących sprzęt tego typu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rower na długą wyprawę – jaki model wybrać?
Rower na długą wyprawę – jaki model wybrać?
Dla sporej grupy mężczyzn długie, wielodniowe wyprawy rowerowe są ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Na rynku znajdziemy wiele rowerów idealnie […]
Polecamy