Jaka jest żywotność opon?

Technologie
miejsce-poznania
Jaka jest żywotność opon?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup kompletu opon jest dość sporym wydatkiem. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup jednego kompletu, czyli opon całorocznych. Czy jest to dobre rozwiązanie? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi.

Opony całoroczne vs opony sezonowe

Opony całoroczne wydają się być całkiem dobrym rozwiązaniem. Ostatecznie kupujemy jeden komplet zamiast dwóch, odchodzą nam również koszty związane z „przekładką”. Jeśli nie wymieniamy opon samodzielnie, to w zależności od tego czy opony są już na felgach, czy dokonujemy kompletnej przekładki koszty mogą oscylować w granicach 80-150 zł rocznie. Jeśli jednak dokonujemy zmiany samodzielnie, lub jeździmy na oponach całorocznych to i tak nie zaoszczędzimy pełnej kwoty, ponieważ koło dobrze jest wyważyć. Jazda ze źle wyważonym ogumieniem może spowodować szybkie zużycie opony. Opony wielosezonowe w teorii zużyją się dwa razy szybciej niż dwa komplety opon sezonowych. Ale jest to tylko teoria. Opony wielosezonowe są zbudowane z mieszanki, która musi zapewnić całkiem niezłe właściwości jazdy zarówno zimą jak i latem. Opona taka w szczególności latem zużywa się bardzo szybko, ponieważ mieszanka jest zdecydowanie bardziej miękka. Dochodzi do tego całkiem spory jak na lato bieżnik, który również wpływa na szybsze zużycie. Jeśli dokonujemy porównania opon wielosezonowych i sezonowych, musimy pamiętać o tym, że producent również ma znaczenie. Jeśli porównujemy na przykład, żywotność opon letnich Goodyear z oponami całorocznymi Imperial, to porównanie takie jest całkowicie niemiarodajne. Ogólnie można założyć, że w dłuższej perspektywie bardziej żywotne i oszczędne są opony sezonowe.

Sprawdź przykładową ofertę: “opony na lato Goodyear”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie i jak szukać sprzętu okulistycznego?
Gdzie i jak szukać sprzętu okulistycznego?
Medycyna jest jedną z tych dziedzin naukowych, która nieustannie się rozwija. Wraz z rozwojem technologicznym wzrastają nie tylko możliwości lepszej […]
Polecamy