Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego. Aby jednak wprowadzić pewne normy i ograniczyć występowanie niebezpiecznych i ryzykownych sytuacji, na drodze montowane są elementy, które informują kierowców, rowerzystów, pieszych i inne osoby poruszające się po drogach, w jaki sposób należy się zachowywać, kiedy zachować szczególną ostrożność. Przykładowo słupek drogowy służy do zaznaczenia obszaru, który w danej chwili został wyłączony ze strefy ruchu drogowego, np. z powodu prac remontowych.
Przepisy bardzo precyzyjnie określają znaczenie poszczególnych elementów pojawiających się na drodze. Dla kierowców najważniejsze są (jeżeli występują w danym miejscu) znaki świetlne, informujące o możliwości przejazdu. Szczególnie na tzw. skrzyżowaniach bezkolizyjnych, kiedy w teorii można zamknąć oczy i jechać swoim torem, wyznaczonym za pomocą pasa ruchu drogowego (w teorii, ponieważ nie wszyscy stosują się do oznaczeń i przepisów.)
W następnej kolejności znajdują się znaki pionowe i poziome. Do elementów, zwiększających bezpieczeństwo podczas poruszania się drogami można zaliczyć również ograniczniki prędkości pod postacią spowalniaczy, barierki, czy lustra drogowe, poprawiające widoczność przy wyjątkowo wąskich dróżkach lub ostrych zakrętach. Firmy drogowe nabywają je w specjalnych sklepach takich jak https://www.matech.com.pl/pl/.
Ciekawym elementem zwiększającym bezpieczeństwo podczas nocnej jazdy są również niewielkie odblaski (białe lub czerwone) umieszczone bezpośrednio na asfalcie, aby sygnalizować rozpoczynające się pobocze lub pokazywać linię przebiegu zakrętu.