Jakimi sposobami można zredukować drogę hamowania?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada własne auto i jest przez to niezależny. Aby bezpiecznie prowadzić samochód, trzeba zwrócić uwagę na parę czynników. M.in. na czas hamowania, którego zmniejszenie, w niektórych przypadkach, może być dla nas zbawienne. Redukcja drogi hamowania pozwala na dynamiczniejszą jazdę i zaoszczędzenie paliwa.W tym artykule postaramy się przekazać wszelkie przydatne informacje na temat tego, jak prędkość oraz jakość i rodzaj posiadanych opon wpływają na drogę hamowania. Więcej przydatnych danych można uzyskać np. na stronie https://plusgum.pl/blog/2018/12/11/droga-hamowania/.

Sprawny układ hamowania jest kluczowy. Po zakupie auta używanego należy go bezwzględnie wymienić na nowy. Odpowiedzialny kierowca powinien zawsze pamiętać o okresowej wymianie płynu hamulcowego. Wpłynie to pozytywnie na czas hamowania.

Im pojazd jest cięższy, tym trudniej go rozpędzić i trudniej zatrzymać. Drogę hamowania możemy skrócić poprzez zmniejszenie masy pojazdu oraz poprzez redukcję prędkości. Gdy ciężar hamowania jest rozkładany w jednośladach na dwa koła, a nie tylko na jedno, droga hamowania skraca się o połowę. W ekstremalnych sytuacjach możemy ją skrócić, trąc kołem o krawężnik.

Czy kierowca wpływa na drogę hamowania?

Oczywiście. Czas reakcji kierowcy jest istotny. Gdy w porę zauważymy niebezpieczną sytuację lub to, że auto przed nami hamuje, możemy uniknąć kolizji. Dlatego za kierownicę należy wsiadać wypoczętym i w każdym momencie zachowywać ostrożność. Dobrym wspomaganiem są odpowiednie opony np. firmy BF Goodrich. Hamowanie pulsacyjne wykonywane przez kierowcę (w przypadku braku układu ABS) skraca drogę hamowania.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


5 × 1 =