Najpopularniejsze krawieckie materiały

Trendy i życie
miejsce-poznania
Najpopularniejsze krawieckie materiały
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda osoba zajmująca się krawiectwem – czy to amatorsko, czy zawodowo – musi posiadać dużą wiedzę na temat materiałów naturalnych i syntetycznych. To bowiem z nich produkuje się różnorodne elementy garderoby, takie jak choćby sukienki, marynarki, spodnie, koszule czy kurtki. Dodajmy, że poszczególne tkaniny wykazują często zupełnie odmienne właściwości i nie nadają się do uszycia wszystkich możliwych ubrań. Do najpopularniejszych materiałów zaliczamy bawełnę, wełnę, len, wiskozę, poliester oraz akryl. 

Wybór konkretnej tkaniny zależy od jej właściwości 

Najbardziej popularnym i najchętniej wykorzystywanym materiałem krawieckim jest bawełna. Wynika to z faktu, że charakteryzuje się doskonałą higroskopijnością (zdolnością do łatwego pochłaniania wilgoci), jest odporna na szkodliwe działanie wysokich temperatur i gniecenie, oddycha, a także nie elektryzuje się. Ze względu na wymienione cechy jest polecana osobom podatnym na uczulenia. Drugim niezwykle cenionym materiałem naturalnym jest wełna, pozyskiwana z sierści zarówno owiec, jak i wielbłądów czy lam. Odznacza się ona przede wszystkim bardzo dobrą izolacją termiczną, dlatego idealnie nadaje się do wytwarzania okryć wierzchnich (np. płaszczy). Niestety może nieznacznie podrażniać skórę.

Na uwagę zasługuje też len, znakomicie sprawdzający się w postaci lekkich i przewiewnych ubrań noszonych latem (koszule, marynarki, bluzki). Produkuje się z niego również obrusy, gdyż jest odporny na zabrudzenia. Nieco mniej znane naturalne tkaniny krawieckie to np. kaszmir, jedwab i włókna węglowe. Jeśli myślimy z kolei o popularnym syntetycznym materiale wiskoza jest bez wątpienia jednym z nich. Do jej głównych atutów zaliczamy miękkość, wysoką podatność na barwienie, odporność na ścieranie i higroskopijność. Oprócz niej do produkcji ubrań wykorzystuje się: lycrę (jest sprężysta i odporna na światło oraz tarcie), poliester (wytrzymały, szybko schnie, łatwy w konserwacji), poliamid (inaczej zwany nylonem) oraz akryl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najczęstsze usterki samochodu
Najczęstsze usterki samochodu
Samochód zdecydowanie ułatwia nam życie, bo dzięki niemu jesteśmy w stanie przemieszczać się dużo szybciej. Jednak jak wiadomo, ma również […]
Polecamy