Czy dzieciom urodzonym w Polsce przysługuje Elterngeld?

Trendy i życie
miejsce-poznania
Czy dzieciom urodzonym w Polsce przysługuje Elterngeld?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieciom urodzonym w Polsce może przysługiwać Elterngeld. Elterngeld to nieopodatkowany zasiłek dla rodziców, którzy biorą wolne w pracy, aby opiekować się swoimi dziećmi. Elterngeld jest wypłacany przez rząd niemiecki i może się o niego ubiegać każde z rodziców.

Jakie wymagania trzeba spełniać?

Rodzic musi być zatrudniony co najmniej 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Rodzic musi również pracować przez co najmniej sześć miesięcy przed narodzinami dziecka i nie dłużej niż dwa lata po nich. Aby uzyskać Elterngeld Niemcy dziecko musi również być wychowywane samodzielnie, chyba że istnieje ważny powód, dla którego dziecko nie znajduje się chwilowo pod opieką rodziców.

Czy dzieci urodzone w Polsce mają prawo do Elterngeld?

Istnieje możliwość otrzymania Elterngeld na dzieci urodzone w Polsce, o ile spełnione są warunki wymienione powyżej. Należy jednak pamiętać, że domowym ogniskiem dziecka muszą być Niemcy. Oznacza to, iż dany człowiek musi przebywać na terenie kraju przez minimum 183 dni.

Świadczenie mogą otrzymać również osoby oczekujące na adopcję dziecka lub wychowujące dziecko osierocone. W niektórych przypadkach może ono trafić nawet do krewnych dziecka aż do trzeciego stopnia: wujków i ciotek.

Ile otrzymasz z Elterngeld?

Wysokość świadczenia uzależniona jest od dochodów netto danego rodzica za 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Nie bierze się jednak pod uwagę zasiłków macierzyńskich oraz miesięcy, w których zarobki były obniżone z powodu choroby związanej z ciążą. Do obliczeń nie dodaje się np. zasiłków dla bezrobotnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety wynajmu food trucka
Zalety wynajmu food trucka
Prowadzenie biznesu na kołach ma wiele zalet. Uniezależnienie się od miejsca pozwala korygować podjęte decyzje, jeśli dany postój okaże się […]
Polecamy