Budowa budynku wiąże się zawsze z koniecznością wykonania instalacji – elektrycznej, wodociągowej, kanalizacji, ewentualnie gazowej. Aby system poprawnie działał najlepiej zwrócić się z tym do profesjonalnej, doświadczonej firmy. Doświadczenie i wiedza fachowca pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości. Przy podłączaniu domu do prądu lub gazu trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Przede wszystkim na każdy rodzaj działania należy mieć odpowiednie zezwolenie oraz plan instalacji. Wykonywanie czynności bez zgody odpowiedniego urzędu może skończyć się karami finansowymi i opóźnieniem w budowie domu. Pozwolenie na prąd i gaz należy załatwiać z wcześniejszym wyprzedzeniem. Może być to czasochłonny proces dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Gdy już uzyskamy odpowiednie papiery można działać.
W przypadku instalacji wodnej należy zamontować zawór pierwszeństwa. Jego praca jest szczególnie ważna w przypadku wystąpienia pożaru – pozwala regulować ciśnienie wody, gdy potrzeba zmniejszyć ilość wody w instalacji bytowo-gospodarczej na rzecz hydrantowej. Dzięki jego działaniu pożar zostaje szybciej i skuteczniej ugaszony. Do montażu zaworu pierwszeństwa obliguje odpowiednia ustawa, więc jego brak w instalacji jest łamaniem przepisów.
Jeśli budynek jest podłączany do instalacji gazowej trzeba pamiętać o istotnej sprawie – czujniku CO2. Może on uratować życie i zdrowie dlatego warto go mieć w budynku. Najlepiej zamontować go w każdym pomieszczeniu narażonym na zbyt wysokie stężenia Co2 w powietrzu. Koszt takiego urządzenia rozpoczyna się od 100 zł wzwyż.