Problemy z łożyskiem w samochodzie – jak rozpoznać awarię?

Każdy właściciel samochodu od czasu do czasu ma problem z łożyskiem w kole. Kiedy coś zaczyna być nie tak z tą ważną częścią pojazdu, trzeba od razu reagować. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do poważnych problemów. Jedną z konsekwencji będzie unieruchomienie całego pojazdu. To z kolei może skutkować kolizją lub wypadkiem. Jak zatem rozpoznać, że ten element auta zaczyna szwankować?

W trosce o bezpieczeństwo

Łożysko w samochodzie umożliwia ruch obrotowy współpracujących z nim podzespołów. W aucie może być sporo tego typu układów. Jednak najważniejszy z nich znajduje się przy kole. Wynika to stąd, że ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jeszcze do niedawna te elementy wymagały regularnego smarowania, a także kasowania luzów. Obecnie ta sprawa wygląda nieco inaczej. Łożyska dostępne na rynku są bezobsługowe, więc nie ma potrzeby niczego przy nich robić.

Po czym można rozpoznać, że łożysko się zużywa?

Gdy łożysko ulega uszkodzeniu lub następuje jego zużycie, objawia się to głośną pracą lub luzem w kole. Prawidłowo działający mechanizm wydaje niski cichy dźwięk. Jeśli usłyszymy zbyt głośną pracę tego elementu, należy jak najszybciej zadziałać. W przeciwnym razie mogą pojawić się poważne problemy.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


dziewiętnaście − jeden =