Rodzaje mydła do rąk

Trendy i życie
miejsce-poznania
Rodzaje mydła do rąk
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Mydło jest jednym z podstawowych kosmetyków w kontekście higieny człowieka. Obecnie wykorzystuje się je przede wszystkim do rąk, gdyż w przypadku całego ciała, istnieją również inne środki. Poszczególne odmiany wykorzystywane są nie tylko w domach, ale również w miejscach publicznych, co wymaga stosowania innych rozwiązań. Jakie wersje można napotkać i stosować na co dzień? 

Klasyczne mydła w kostce

Czymś co powstało najszybciej i zakorzeniło się w wielu rejonach świata, jest mydło w kostce. Wbrew pozorom można jednak wyróżnić kilka jego rodzajów, a producenci prześcigają się w wykorzystywanych dodatkach, które mają podnieść prestiż ich produktu. Najprostsza jest wersja potasowa, zwana potocznie szarym mydłem. Jest ono pozbawione barwników czy substancji zapachowych, przez co jego woń jest praktycznie niewyczuwalna. Charakterystyczne jest to, iż takie kostki będą stosunkowo miękkie, a przy tym dobrze rozpuszczają się w wodzie, za co odpowiadają wykorzystane w nich sole potasowe. Takie mydło skutecznie myje i oczyszcza skórę, a do tego bardzo rzadko wywołuje podrażnienia, więc może być dobrym wyjściem przy wszelkich alergiach i innych problemach skórnych.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku mydeł sodowych. Są one twardsze i białe. Dodaje się do nich wyciągi roślinne, olejki eteryczne czy substancje barwiące, nawilżające lub bakteriobójcze. Dzięki temu w sklepach można znaleźć różne wersje, o odmiennych kształtach i zapachach. Do najbardziej popularnych zalicza się te lawendowe czy borowinowe. Takie produkty mogą być również skierowane pod określone potrzeby, zależnie od których dobiera się kompozycję samego składu. Wtedy mogą one pozytywnie wpływać na skórę suchą czy pękającą. Warto przy tym zaznaczyć, że tradycyjne kostki mydła stają się raczej mało higieniczne, jeśli mają z niego korzystać różne osoby. Z tego względu niektórzy wciąż sięgają po nie w warunkach domowych, lecz nie będzie to dobre rozwiązanie, gdy chodzi o toalety publiczne. 

Wersja płynna

Kolejnym wariantem, który stał się już bardzo popularny, choć kiedyś uchodził za ogromny postęp, jest mydło w płynie. Względem zwykłych kostek wyróżniało je o wiele większa higieniczność i sterylność, co było szczególnie istotne w miejscach zbiorowych, lecz szybko przełożyło się i na warunki domowe. Wersja płynna jest zamknięta w szczelnych pojemnikach, które chronią je przed drobnoustrojami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu nie kumuluje na swojej powierzchni bakterii, rozwijających się pod wpływem wilgoci. Sposób działania dozownika sprawia, iż jest też łatwiejsze względem wykorzystywania. Takie mydło ma dobre właściwości myjące i jest dostępne w różnych odmianach.

Można spotkać wersje z szarym mydłem, ale także antybakteryjne lub bezzapachowe, bądź przeciwnie – aromatyzowane. Z uwagi na liczne plusy tego rozwiązania, w wielu sklepach znajduje się bardzo szeroka oferta takich produktów. Dzięki temu można znaleźć mydła w różnych zapachach i o odmiennej pojemności. Bez problemu można też wybrać opcje przeznaczone dla osób z problemami alergicznymi albo dla dzieci. W praktyce takie produkty osiągają również niezwykle korzystne ceny, gdyż znaczna konkurencja między firmami, sprawia, iż klienci mogą nabyć takie mydła nie narażając się na wielkie koszty. Poszczególne dozowniki mogą być też wielokrotnie wykorzystywane, gdyż wystarczy uzupełniać w nich braki lub wymieniać wkłady.  

Oczyszczająca piana

Osoby poszukujące najnowszych rozwiązań, powinny pomyśleć o mydle w pianie. Obecnie można zauważyć, że coraz częściej wypiera ono wariant płynny, gdy w grę wchodzą toalety ulokowane w publicznych budynkach. Jest to także pomysł, który zyskuje uznanie wśród przedsiębiorców, gdyż może oznaczać większą wydajność i w szerszej perspektywie oszczędność pieniędzy. Ta opcja mydła w swojej pierwszej fazie przyjmuje formę ciekłą, która przechodzi w dozowniku przez proces spieniający. Dzięki temu środek zyskuje na objętości nawet do kilkunastu razy, więc w praktyce wykorzystuje się mniejszą ilość wkładu. Jest to także wygoda w kontekście użytkownika, gdyż samą pianę można szybciej rozetrzeć na dłoniach, po czym wystarczy ją jedynie spłukać. Potrzebna będzie również mniejsza ilość wody, gdyż środka nie trzeba rozmieszać i będzie też łatwiejszy przy spłukiwaniu niż przy konsystencji klasycznego mydła w kostce lub płynie. Tego typu dozowniki są nieco droższe, natomiast w perspektywie długoterminowej z pewnością się zwrócą, gdyż korzystając z tej opcji, zużywa się mniej wody i przeznacza krótszy czas na całą czynność, co może być istotne w budynkach firmowych. 

Które rozwiązanie będzie najlepsze? 

Tradycyjne kostki mydła są coraz rzadziej wykorzystywane, gdyż okazują się rozwiązaniem najmniej wydajnym i najgorszym, jeśli chodzi o względy czysto higieniczne. Wciąż mogą się jednak sprawdzić w domach, lecz z pewnością nie powinno się ich wykorzystywać w przedsiębiorstwach lub budynkach publicznych. Wymagają też przechowywania w oddzielnych mydelniczkach, które zajmują sporo miejsca na umywalce czy półce w łazience. Najczęściej spotykane jest wciąż mydło w płynie, które dobrze nadaje się do prywatnego i większego użytku. Plusem tego wariantu jest na pewno korzystna cena, która będzie z kolei wyższa przy wersjach spienionych. Te są bardziej innowacyjne, ale i wydajne, gdyż zużywa się nie tylko mniejszą ilość samego preparatu, ale również wody.

W przypadku opcji w płynie, z pewnością trzeba go zużyć więcej, by dobrze namydlić ręce, a spłukanie jego żelowej i gęstej konsystencji, zajmie nieco więcej czasu. Pewnym minusem tego rozwiązania może być także wprowadzenie nieporządku, gdyż płyn może skapywać na blat czy podłogę, a po zaschnięciu przyjmuje formę stosunkowo problematyczną względem sprzątania. W przypadku piany takie ryzyko jest zdecydowanie mniejsze, a atutem tej wersji jest też fakt, iż można z niej skorzystać w pomieszczeniach bez dostępu do bieżącej wody. Po zaaplikowaniu piany, wystarczy wtedy wytrzeć ręce ręcznikiem papierowym lub chusteczką nawilżaną. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3 najważniejsze zalety klimatyzacji w domu
3 najważniejsze zalety klimatyzacji w domu
Lato, nawet w Polsce, od dłuższego czasu potrafi być naprawdę upalne. Wysokie temperatury, które utrzymują się przez dłuższy czas potrafią […]
Polecamy