System kontroli dostępu – co to jest?

Biznes i usługi
miejsce-poznania
System kontroli dostępu – co to jest?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w wielu miejscach stosuje się zaawansowany system kontroli dostępu, czyli zespół ściśle ze sobą powiązanych urządzeń o charakterze elektronicznym i mechanicznym. Stanowi on normę choćby w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, magazynach, placówkach medycznych, urzędach, bankach czy szkołach. Jego podstawowym zadaniem jest oczywiście uniemożliwienie wejścia w dany obszar osobom nieupoważnionym. W ten sposób optymalnie chronione są m.in. drogie sprzęty, wszelkie materiały oraz dokumenty z poufnymi danymi.

Czytniki odgrywają kluczową rolę 

Nowoczesny system kd zapewnia przede wszystkim możliwość określenia uprawnień dla poszczególnych użytkowników. Identyfikacja odbywa się tutaj w pełni automatycznie i trwa dosłownie chwilę. Co istotne, operator jest w stanie bez problemu na bieżąco pozyskiwać informacje o wszystkich zarejestrowanych zdarzeniach. Najważniejszy elementem omawianego systemu jest czytnik na karty magnetyczne, zbliżeniowe, chipowe, ewentualnie z kodem kreskowym (alternatywę stanowią specjalne breloczki). Drugie powszechnie używane urządzenie to szyfrator numeryczny bądź alfanumeryczny, pozwalający na uzyskiwanie dostępu do danej strefy poprzez wprowadzenie unikalnego kodu. Uzupełnieniem są drzwi wyposażone w zamki elektroniczne, bramki magnetyczne, szlabany zaporowe, elektrozaczepy oraz innowacyjne skanery biometryczne linii papilarnych czy tęczówki i siatkówki oka. Te ostatnie spotykamy głównie w najbardziej zaawansowanych zestawach. Za kontrolowanie całego układu odpowiadają natomiast niezwykle precyzyjne sterowniki systemowe połączone z dedykowanym oprogramowaniem zarządzanym przez wyznaczonego operatora. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sztuka dla charakteru wnętrza – dlaczego powinieneś mieć obrazy w domu?
Sztuka dla charakteru wnętrza – dlaczego powinieneś mieć obrazy w domu?
Jeśli szukasz sposobu na poprawienie wyglądu swojego domu, to być może nadszedł czas, aby zacząć kupować obrazy. Oddają charakter i […]
Polecamy