Czy warto mieć przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków?

Dom i otoczenie
miejsce-poznania
Czy warto mieć przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W trakcie budowy domu trzeba podejmować wiele trudnych decyzji. Jedna z nich dotyczy sposobu odprowadzania ścieków. Można zdecydować się na podłączenie do kanalizacji miejskiej, budowę szamba lub budowę przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków. W związku z tym, że w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na przydomowe oczyszczalnie, warto dowiedzieć się jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Podstawową zaletą przydomowej bio oczyszczalni ścieków jest jej niski koszt eksploatacji. Dodatkowo, otrzymaną w wyniku filtracji wodę można ponownie wykorzystać do podlewania ogrodu. Instalacje te są praktycznie bezobsługowe, a w wyniku ich działania nie powstają żadne nieprzyjemne zapachy. Niestety, decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy liczyć się z tym, że koszty jej stworzenia będą dosyć duże. Chociaż zwrot z inwestycji jest dosyć szybki i może nastąpić już nawet po trzech latach, konieczność wyłożenia dużej sumy na początek, dla niektórych może być barierą nie do przejścia. Należy także pamiętać, że przydomowe oczyszczalnie to budowle dosyć rozległe, które potrzebują sporo miejsca w celu rozmieszczenia filtrów w glebie. Trzeba również wiedzieć o tym, że aby móc w ogóle wybudować domową oczyszczalnię na własnej działce należy wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenie i spełnić wymogi formalne.

Pomimo wszystko jednak wydaje się, że warto mieć przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Decydując się na nią, otrzymuje się produkt trwały i niezawodny, który pozwala znacznie obniżyć koszty użytkowania domu. Biorąc pod uwagę, że kolejnych latach rachunki za odprowadzanie ścieków do miejskiej kanalizacji będą prawdopodobnie rosnąć, budowa domowej oczyszczalni pozwala uniezależnić się od takich podwyżek. Należy także pamiętać, że oczyszczalnia jest rozwiązaniem ekologicznym, która pomaga powtórnie wykorzystywać zasoby wody, której w Polsce nie ma zbyt wiele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Aranżacja tarasu – jakie aspekty warto wziąć pod uwagę?
Aranżacja tarasu – jakie aspekty warto wziąć pod uwagę?
Taras to świetne miejsce na postawienie grilla i korzystanie z pogody. Jest to również świetne miejsce na zabawę, z przyjaciółmi […]
Polecamy