Technologia RFID polega na przesyłaniu oraz odbieraniu danych na odległość za pomocą fal radiowych. Chip RFID najczęściej umieszczany jest w kartach, jednak powoli się to zmienia. Coraz częściej technologia wbudowywana jest w różne breloki, opaski na rękę, czy etykiety. Najczęściej takie rozwiązanie stosowane jest w handlu oraz logistyce, a RFID karta to bankowa karta zbliżeniowa, czy np. karta wejścia do obiektu, która codziennie używana jest przez tysiące Polaków.
W zależności od sytuacji chip RFID może być umieszczony nie tylko na kartach. Oczywiście dużym ułatwieniem są karty dostępu z zamontowaną technologią, ale to nie wszystko. Będąc na festiwalu czy koncercie, oraz wszędzie tam, gdzie obecny jest system kontroli biletów, dużo łatwiej je zweryfikować, gdy uczestnicy mają na rękach specjalne opaski z chipami. Jest to wygodne, ponieważ trudniej je zgubić, a osoby uczestniczące po sprawdzeniu biletów mogą wchodzić i wychodzić z terenu festiwalu bez obaw, że nie zostaną tam po raz kolejny wpuszczone, ponieważ np. zgubili bilet.
Kolejnym wygodnym przyborem są breloki z chipem RFID, pomocne szczególnie do pomieszczeń dostępnych jedynie dla osób uprawnionych. Są one łatwe w użyciu oraz ciężko je zgubić, gdyż breloki zazwyczaj przypinane są do kluczy lub podręcznych przedmiotów. Gdy dana osoba chce się dostać do jakiegoś pomieszczenia, po prostu przykłada brelok do czytnika. Nie musi szukać klucza, co znacznie oszczędza czas.
Wszelkie akcesoria z chipami RFID oferuje firma https://micromade.pl/produkty/czytniki-rfid/.