Co to są katalizatory uniwersalne?

Jednym z ważnych elementów samochodu osobowego jest katalizator. Oczyszcza on bowiem pojazd ze szkodliwych spalin, chroniąc w ten sposób zarówno środowisko naturalne, jak i nasze zdrowie. Obecnie niezwykle popularne są zwłaszcza katalizatory uniwersalne, ponieważ charakteryzują się atrakcyjną ceną i pasują do wielu modeli aut (np. kiedy zachodzi konieczność wymiany oryginalnej części w momencie jej uszkodzenia lub awarii). Więcej na ich temat dowiemy się z dalszej części artykułu. 

Pamiętajmy o sprawdzeniu średnicy rur 

Katalizator uniwersalny jest doskonałym wyborem dla kierowców, którzy chcą sporo zaoszczędzić, rezygnując z drogiego i oryginalnego modelu dedykowanego fabrycznie do ich samochodu (różnica w cenie sięga często nawet 60%). Niestety trzeba mieć świadomość, że nie każdy tego typu element będzie pasował do każdego rodzaju auta. Wiele zależy bowiem od średnicy rur znajdujących się w układzie wydechowym – mogą one mieć zarówno 2,5, jak i 3 albo 3,5 cala. Koniecznie przed zakupem katalizatora zweryfikujmy ten parametr, aby nie przynieść naszemu pojazdowi żadnej szkody.

Istotne znaczenie ma także wkład, z którego katalizator został wykonany. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdzają się wkłady metalowe, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Alternatywą są dla nich modele ceramiczne, nieco mniej wytrzymałe, ale za to niekorodujące. Wybór konkretnej wersji zależy w dużej mierze od naszych potrzeb i oczekiwań. Zwróćmy ponadto uwagę na przepustowość – zalecana to od 1000 do 2000 cm3. Dobrej jakości katalizatory uniwersalne można kupić np. w tym sklepie internetowym: https://pamaku.pl/

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


dziewięć + dwanaście =