Mikrosfera – właściwości i zastosowanie

Bez kategorii
miejsce-poznania
Mikrosfera – właściwości i zastosowanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mikrosfera to specyficzny surowiec wykorzystywany coraz częściej w wielu dziedzinach przemysłu. Występuje w postaci sferycznych cząsteczek krzemianowo-glinowych o uziarnieniu w przedziale między 10 a 500 μm. Powstaje natomiast w trakcie spalania węgla kamiennego, gdy pod wpływem wysokiej temperatury substancje mineralne uwalniają gazy, a następnie tworzą kuliste cząstki. W produkcji wysokiej jakości mikrosfer specjalizuje się m.in. ta konkretna firma z Magnuszewa: https://aliorsun.net/.

Składnik pożądany nie tylko w budownictwie 

Mikrosfera charakteryzuje się przede wszystkim stosunkowo niską gęstością (a tym samym lekkością), niewielkim współczynnikiem przewodzenia ciepła, nasiąkliwością na minimalnym poziomie, doskonałą odpornością na zmienne temperatury i czynniki chemiczne, zdolnością efektywnego tłumienia drgań, a także dużą wytrzymałością na ściskanie i miażdżenie. Ze względu na powyższe właściwości znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza w branży materiałów budowlanych, gdzie pełni rolę wypełniacza ulepszającego parametry użytkowe rozmaitych materiałów. Mowa tutaj o farbach, lakierach, piankach, masach uszczelniających, formach odlewniczych, kształtkach, prefabrykatach, cegłach czy kompozytach. Poza tym mikrosfera może być z powodzeniem wykorzystana do produkcji komponentów samochodowych, klocków hamulcowych, ogumienia oraz kierownic (przemysł motoryzacyjny). Oto pozostałe gałęzie gospodarki, w których jest chętnie używana:

  • lotnictwo (powłoki samolotów i statków wysyłanych w kosmos),
  • medycyna i farmaceutyka (składnik lekarstw, suplementów),
  • górnictwo (choćby przy wytwarzaniu płuczek wiertniczych),
  • hutnictwo,
  • branża ceramiczna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Toksyna botulinowa w zabiegach estetycznych – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Toksyna botulinowa w zabiegach estetycznych – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Co to jest? Toksyna botulinowa jest stosowana w leczeniu zmarszczek i niektórych rodzajów łagodnych zaburzeń mięśniowych. Toksyna botulinowa to silna […]
Polecamy