Amortyzatory w aucie – działanie i objawy awarii

Technologie
miejsce-poznania
Amortyzatory w aucie – działanie i objawy awarii
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy jedziemy po wyboistej drodze, nie lubimy odczuwać w aucie wstrząsów i wibracji. Zapewniają nam to amortyzatory, dzięki którym wstrząsy nie są przenoszone na nadwozie samochodu i do wnętrza kabiny. Bywa, że elementy te zawodzą, a wtedy nie tylko pogarsza się komfort podróżowania, ale może także dojść do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Działanie amortyzatora

Część ta znajduje się pomiędzy piastą koła, a ramą pojazdu. Najczęściej działa na zasadzie sprężania gazu lub oleju, co łagodzi wibracje, w jakie wpadają koła podczas jazdy po dziurach i wybojach. Urządzenie stabilizuje ruchy samochodu w płaszczyźnie góra-dół, przez co po przejechaniu przez przeszkodę auto szybko przestaje się „bujać” i wraca do poprzedniej pozycji, a zarazem toru jazdy.

Amortyzatory samochodowe współcześnie montowane są w jeden zespół, razem ze sprężynami zawieszenia. Nazywa się to kolumną McPhersona, która pojawia się niemal zawsze na osi przedniej (umożliwia skręcanie), a coraz częściej także z tyłu pojazdu.

Gdy dochodzi do awarii

Tradycyjne rozwiązanie, czyli amortyzator gazowy lub olejowy, raczej nie ulega nagłym usterkom. Po prostu z czasem jego sprawność spada, co będziemy odczuwać jako pogorszenie komfortu prowadzenia. Po przejechaniu np. progu zwalniającego auto będzie jeszcze długo bujać się, czasem może nawet dojść do chwilowego odrywania się kół od ziemi. Stwarza to spore zagrożenie utratą przyczepności, poślizgiem i wypadkiem, dlatego nie bagatelizujmy sprawy.

Czasami spotykamy rozwiązania pneumatyczne lub hydrauliczne, jak w przypadku amortyzatorów do BMW (można je dostać na https://asczesci.pl/bmw/3-e46-3397/3,100121–zawieszenie-tlumienie/amortyzator). Tam może dojść do nagłej usterki, która wystąpi jeśli uszkodzeniu ulegnie kompresor. Wtedy całe zawieszenie „siada”, podwozie znajduje się tuż nad drogą i jakakolwiek jazda jest niemożliwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym są podziemne zbiorniki na deszczówkę?
Czym są podziemne zbiorniki na deszczówkę?
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową są doskonałą alternatywą dla zbiorników naziemnych. Są one budowane poniżej poziomu gruntu, co pozwala zaoszczędzić […]
Polecamy