Najpopularniejsze rodzaje szaf

Dom i otoczenie
miejsce-poznania
Najpopularniejsze rodzaje szaf
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć może nie wydawać się to oczywiste, przestronna szafa to jeden z najważniejszych czynników warunkujących utrzymanie porządku w domu i mieszkaniu. Odpowiednio pojemny mebel sprawia, że wszystkie przedmioty i ubrania mają w nim swoje jasno określone miejsce. Spacerując po wypełnionych szafami i komodami sklepach z wyposażeniem domu, można zauważyć, że ich różnorodność jest ogromna. Dotyczy to modelu, materiału, z którego są wykonane, zastosowanych w nich rozwiązań, czy dodatkowych akcesoriów, którymi są one wzbogacone. Czym więc kierować się przy wyborze szafy idealnej? Przede wszystkim jej przeznaczeniem oraz ilością miejsca, jakie ma ona zajmować. Zupełnie inny rodzaj szafy nadaje się do sypialni w dużym, przestronnym apartamencie, a na inny model trzeba postawić, wybierając mebel do niewielkiego przedpokoju, w maleńkim mieszkanku. Dobrze jest na początek przyjrzeć się najpopularniejszym rodzajom szaf i przeanalizować, które z nich najlepiej spełnią swoje zadanie w naszym przypadku.

Szafa wolnostojąca

Podstawowym i najpopularniejszym wariantem są klasyczne szafy. Możliwe do umieszczenia i spełniające swoje zadanie właściwie w każdym pomieszczeniu — sypialni, salonie, pokoju dziecka. Ich zaletą jest duży wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu bez większych trudności można dobrać ten rodzaj mebla do wystroju pomieszczenia. W tego typu szafie mogą występować drzwi otwierane do przodu lub skrzydła przesuwane po prowadnicach. Pierwsze rozwiązanie często wzbogacone jest lustrem umieszczonym wewnątrz. Zaletą przesuwanych drzwi jest z kolei oszczędność miejsca. Szafa wolnostojąca może być stosunkowo łatwo przestawiana, co dodaje jej uniwersalności. Występuje ona także czasami w zabudowie z pawlaczem. Komplet taki spotyka się głównie w przedpokojach i korytarzach. Schowek pod sufitem montowany jest np. nad drzwiami. Jest on dopasowany pod względem estetycznym do szafy. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, gdzie każda dodatkowa powierzchnia magazynowa jest na wagę złota.

Szafy wnękowe

Dużą popularnością cieszą się meble umieszczone w zagłębieniu pomiędzy ścianami. Szafy wnękowe najczęściej znajdują się w korytarzu lub przedpokoju. Nie posiadają one zazwyczaj bocznych ścian, stanowią je mury budynku. Zajmują one miejsce aż do sufitu, przez co dostarczają bardzo dużo miejsca do przechowywania. Jednocześnie dzięki umieszczeniu szafy we wnęce jest ona ukryta, dzięki czemu nie przytłacza, pomimo swoich pokaźnych rozmiarów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku tego typu mebli są drzwi przesuwne dwuskrzydłowe. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo przestrzeni, a do tego sięganie po przedmioty znajdujące się wewnątrz staje się szybkie i banalnie proste. Szafy wnękowe dostępne są w gotowych kompletach lub są projektowane i dostosowywane do potrzeb konsumentów.

Szafy narożne

Doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie udałoby się wstawić mebla o klasycznej budowie tej samej pojemności jest szafa narożna. Znajduje ona zastosowanie w sypialni, garderobie, przedpokoju. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów. Szafy narożne, z półkami, z drążkiem na wieszaki, z przesuwanymi drzwiami lub z klasycznym otwarciem są funkcjonalne i niezwykle uniwersalne. Znaleźć można modele wyłącznie z drzwiami składanymi lub przesuwanymi, a także łączącymi te dwa rozwiązania na poszczególnych skrzydłach.

Szafy zewnętrzne

W mieszkaniach, gdzie brak miejsca nie jest problemem, można pokusić się o zabudowę przypominającą garderobę. Szafa zewnętrzna z przesuwanymi drzwiami pozwala na zagospodarowanie rogu pokoju. Jednocześnie można dzięki niej wydzielić oddzielną przestrzeń przeznaczoną do przechowywania ubrań. Szafa taka może pełnić funkcję nie tylko schowka. Po wyposażeniu jej w wygodne siedzisko i lustro, można pokusić się o urządzenie garderoby z prawdziwego zdarzenia.

Sprytne rozwiązania w różnych modelach szaf

Ciekawym rozwiązaniem jest też szafa pozbawiona drzwi. Nadaje się ona w sam raz do garderoby lub sypialni. Wyposażona w liczne półki zapewnia wygodny i łatwy dostęp do znajdujących się wewnątrz ubrań. Może być też wyposażona w drążek. Sprytnym rozwiązaniem w przypadku takiego modelu jest uzupełnienie go w zasłonę, zapobiegającą zakurzeniu garderoby. Niezależnie od wybranego typu szafy, warto przyjrzeć się także akcesoriom, w jakie została ona wyposażona. Dodatki takie jak drążki, wieszaki na akcesoria typu paski i krawaty czy oświetlenie wewnątrz szafy znacznie zwiększają jej funkcjonalność. Interesującą opcją jest też wzbogacenie mebla o wstawki graficzne. Szafa z grafiką może idealnie uzupełnić wystrój pomieszczenia. Mebel taki idealnie wpasuje się zwłaszcza do nowoczesnego salonu lub pokoju dziecka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W co należy się zaopatrzyć przed zakupem królika?
W co należy się zaopatrzyć przed zakupem królika?
Spora liczba młodszych dzieci bardzo często marzy o posiadaniu zwierzątka domowego. Czasami rodzice nie mają jednak czasu i warunków, aby […]
Polecamy