Parametry opon, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia

Technologie
miejsce-poznania
Parametry opon, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony, tak jak każdy element wyposażenia samochodu, po pewnym czasie się zużywa. Jeżdżenie na starym ogumieniu jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, nieoczekiwanego pęknięcia w trakcie jazdy, a tym samym doprowadzić w najlepszym wypadku do kolizji. Dobór odpowiednich opon jest bardzo ważny. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Przeczytasz poniżej.

Rozmiar opon i rodzaj bieżnika

Jednym z podstawowych parametrów jest rozmiar. Każda opona posiada oznaczeniem np. 185/65 R15. Pierwsza wartość oznacza szerokość w milimetrach, druga profil, który jest dany w procentach. W tym przykładzie 65% z wartości 185. A trzecia wartość to średnica podawana przez producentów w calach. Skąd zatem masz wiedzieć, jak dobrać nowe ogumienie? Możesz oczywiście sprawdzić na aktualnie używanym lub w instrukcji Twojego samochodu.

Rodzaj bieżnika wpływa między innymi na przyczepność, ale także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto dobierać zatem rodzaj opony do typu samochodu. Inne bieżniki będą stosowane do samochodów osobowych, a inne do terenowych, gdzie szczególnie ważny będzie rodzaj podłoża, po którym chcesz poruszać się swoim autem. Grubość bieżnika, jego specyficzny wzór będzie inny na szosy i jazdę po bezdrożach od czasu do czasu. Inny natomiast, jeśli zamierzasz jeździć w trudnych warunkach, np. po piachu czy błocie.

Koszt jest także ważnym czynnikiem, który ma wpływ na zakup. Znajdź odpowiadającego Tobie producenta, a następnie sklep z tanimi oponami. Jeśli będzie w nim wybrany przez ciebie model, masz gwarancję zarówno jakości, jak i dobrej ceny.

Wybór odpowiednich opon nie musi być trudnym i nieprzyjemnym zajęciem. Wystarczy podstawowa wiedza, czasami krótka rozmowa z doradcą, żeby cieszyć się bezpiecznym i dobrym jakościowo produktem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co możemy dodać do naszego salony, aby był przytulniejszy?
Co możemy dodać do naszego salony, aby był przytulniejszy?
Przytulny salon to miejsce, w którym można się zrelaksować i cieszyć się wolnym czasem. To miejsce, gdzie możesz spędzić czas […]
Polecamy