Węgiel czy ekogroszek – co wybrać?

Opał stosowany do ogrzewania domu ma ogromne znaczenie pod kątem finansów, a także wpływu na środowisko naturalne. Musi być też odpowiednio dobrany do posiadanego przez nas kotła. Jakie są najpopularniejsze rodzaj węgla, czym się od siebie różnią i jakie są najlepsze sposoby na ich spalanie? J jak poprawne spalanie wpływa na emisję spalin z domowego komina. O tym kilka słów poniżej.

Węgiel do tradycyjnego kotła

Jeżeli jesteśmy posiadaczami zwyczajnego pieca na paliwa stałe, to powinniśmy do niego kupować odpowiedniej wielkości węgiel. Zasadą jest, że średnica bryłek nie powinna być większa, niż szerokość otworu załadunkowego. Inaczej konieczne byłoby rozbijanie ich młotkiem przed podaniem do kotła. Na szczęście nie musimy znać dokładnej średnicy bryłki, ponieważ są one standaryzowane. Na składzie spotkamy się z węglem typu groszek, orzech czy kęs. Najlepiej więc sprawdzić w instrukcji kotła jaki rodzaj paliwa jest zalecany przez producenta, pod względem wielkości bryłek. Taki sam podział obowiązuje też wtedy, gdy kupujemy węgiel workowany Tychy to jedno z miast, w których możliwy jest zakup nie tylko na składach, ale też w różnego rodzaju marketach budowlanych. Można też dokonać zamówienia przez telefon lub przez sieć, a opał zostanie nam przywieziony bezpośrednio do domu.

Paliwo do pieca z podajnikiem

Gdy natomiast mamy nowoczesny kocioł z podajnikiem, to rodzaj stosowanego węgla musi być już inny. Trzeba dokładnie stosować się do tego, co producent przewidział w instrukcji obsługi. Najczęściej będzie to groszek, czyli węgiel o bardzo małej średnicy bryłki. Musi on bowiem przejść przez podajnik ślimakowy lub tłokowy. Większe bryły mogłyby go zablokować i doprowadzić do uszkodzenia kotła. W wielu marketach budowlanych, a także na składach możemy kupić ekogroszek workowany Rybnik jest jednym z miast, gdzie dostaniemy go na miejscu, bez żadnego problemu. Warto zauważyć, że paliwo to różni się od tradycyjnego węgla tym, że zapewnia bardziej ekologiczne spalanie. Jeżeli wprowadzimy dobre ustawienia do sterownika pieca, to dym z komina będzie całkowicie przezroczysty i bezwonny.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


18 − pięć =