Tarasy wykonane z drewna cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Wynika to z faktu, że są niezwykle praktyczne i bezpieczne, a ponadto prezentują się estetycznie i stosunkowo łatwo komponują się z pozostałymi elementami ogrodu. Przed budową tej konstrukcji należy się jednak poważnie zastanowić, jaki gatunek drewna będzie najwłaściwszy. Poszczególne rodzaje dostępne na rynku różnią się bowiem zarówno pod względem ceny, jak i właściwości czy kolorystyki.
Głównym elementem każdego tarasu jest nawierzchnia, narażona na udeptywanie, spory nacisk, uszkodzenia natury mechanicznej oraz działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego też istotnym etapem przed przystąpieniem do jego budowy jest wybór desek z odpowiedniego gatunku drewna. W sklepach są dostępne dwa rodzaje tych produktów – jedne wykonane z drzew krajowych, drugie zaś z egzotycznych. Te pierwsze, produkowane zazwyczaj ze świerka, sosny oraz dębu, charakteryzują się umiarkowaną odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z tego powodu są stosowane głównie do układania tarasów zadaszonych. tarasy z obu materiałów buduje m.in. https://www.ideagarden.pl/.
W sytuacji, gdy konstrukcja ta nie posiada dachu, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup drewna egzotycznego, pozyskiwanego z takich gatunków, jak m.in. bangkirai, cumaru, ipe czy massaranduba. Deski są w tym przypadku droższe, ale jednocześnie bardziej odporne na ścieranie i zarysowania. Ponadto posiadają często niespotykane, oryginalne zabarwienie (np. odcienie żółci, jasnego i ciemnego brązu czy nawet szarości). Alternatywą dla wymienionych produktów jest tzw. thermodrewno, powstałe w wyniku poddania normalnego drewna obróbce termicznej. Dzięki temu odznacza się ono zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia, wilgoć, słońce oraz szkodniki. Nie dziwi zatem fakt, że z różnymi realizacjami z thermodrewna spotykamy coraz częściej zarówno w miastach, jak i na wsi.