Przechowywanie produktów mrożonych w przedsiębiorstwach branży spożywczej stanowi duże wyzwanie. Jakiekolwiek niedopatrzenia w tym zakresie mogą albo wiązać się z karami finansowymi od sanepidu, albo doprowadzić do zniszczenia zamrożonych produktów, albo przez podanie trującego produktu, zmniejszyć zaufanie i renomę przedsiębiorstwa. Ważne jest więc przestrzeganie przynajmniej podstawowych zasad przechowywania produktów zamrożonych.
Jeśli mrozimy produkty gotowe, zakupione od producenta, to powinniśmy zarówno znać datę przydatności do spożycia, jak i zalecany sposób przechowywania. Przy wielu produktach pomocna w tym może być lista produktów zamrożonych z datą do spożycia. Powinniśmy również markerem zapisywać datę zamrożenia lub datę do spożycia. Natomiast jeżeli mrozimy danie ciepłe, to poczekajmy najpierw jak ostygnie, a następnie przed zamrożeniem włóżmy je do lodówki. Lepiej powoli doprowadzać do zamrożenia. Niemniej ważną zasadą jest zapewnienie dobrego opakowania i rozdzielenia mrożonych produktów. Z dzieleniem zamrożonej żywności wiąże się sugestia, żeby rozmrażać tylko potrzebną dla nas rzecz i nie zamrażać więcej niż raz.
Najbardziej kłopotliwa będzie awaria urządzenia chłodzącego. Nie powinniśmy wtedy otwierać zamrażarki, bo wtedy najdłużej utrzyma temperaturę. Tak jak w domu długo wytrzymamy bez otwierania zamrażarki, tak dla przedsiębiorstw grozi to albo utratą dochodu, albo utratą zamrożonych produktów. Tylko nowe lady chłodnicze zapewnią pewność dla zamrażanych produktów. Co ważne, stare lady są często wylęgarnią bakterii i grzybów. Nawet jeśli ich nie widzimy lub nie czujemy, to mogą się dopiero rozmnażać lub przechodzić na źle zapakowane jedzenie. W specjalistycznych sklepach znajdziemy zarówno lady chłodnicze nowe, jak i używane, ale wciąż wysokiej jakości.