Zasady żywienia koni a pora roku

Hobby i sport
miejsce-poznania
Zasady żywienia koni a pora roku
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Żywienie koni jest jednym z najważniejszych aspektów opieki nad nimi. Ilość oraz rodzaj paszy muszą być dostosowane nie tylko do rasy, ale także do płci, wzrostu i charakteru konia. Wpływa na to bardzo wiele czynników, w tym pora roku. Latem i zimą te zwierzęta mają bardzo różny rodzaj ruchu, dlatego też należy zaznaczyć, jakiego pożywienia należy dostarczać i w jakim okresie.

Żywienie koni latem – na co zwrócić uwagę najbardziej?

Latem szczególnie ważne jest stałe nawadnianie koni, dlatego usytuowanie zbiorników z wodą ze stałym dostępem dla zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Ze względu na wzmożoną potliwość koni w tym okresie szczególnie trzeba zadbać o uzupełnianie minerałów i podawać je przede wszystkim po treningach. Istnieją koncentraty elektrolityczne w postaci proszku bądź płynu, które można dodawać do paszy lub wody.

Kolejnym tematem jest ilość podawanej paszy. Podczas letniej pory roku trzeba ją ograniczyć. Latem zwierzęta powinny przebywać na pastwiskach, gdzie mają bogate źródło składników odżywczych, zapewniających około 30% ich dziennego spożycia. W przypadku naszego regionu terenów zielonych może być za mało, dlatego też zachodzi potrzeba by dokarmiać zwierzęta sianem dobrej jakości oraz by stosować suplementy dla koni.

Problemy z jedzeniem u koni

W okresie gorącym konie mogą nie mieć apetytu i wtedy na pomoc przychodzą sieczki. Zawierają one najczęściej lucernę, mieszanki ziół i inne podobne mieszaniny. Charakteryzują się większą zawartością włókna i kaloryczności niż siano. Lucerna jest składnikiem o niskiej zawartości węglowodanów i skrobi, ale o bogatej ilości białka. Ponadto zawiera ona ponad 3 razy więcej wapnia niż siano, dlatego jest składnikiem, na którego obecność trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru sieczki.

Tutaj możemy zobaczyć przykłady, w których składzie znajduje się lucerna https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/sieczki. W zależności od zapotrzebowania konia na posiłek mogą one zostać podane jako dodatek, bądź jako pełny pokarm.

Zima w pełni – co wtedy zjada koń

Zima jest okresem, gdzie nie są dostępne świeże zioła i trawa, dlatego dietę należy suplementować. Warto skupić się na produktach bogatych w aminokwasy siarkowe, które są głównym składnikiem keratyny. Powinny także zawierać kwasy omega-3, cynk, biotynę i dodatki witaminy C. Na dodatek zaleca się zmianę paszy z treściwej na objętościową, po to by koń dostał odpowiednią ilość pożywienia.

Podstawowe zasady żywienia koni zimą

Koniom trzeba zapewnić stały dostęp do pokarmu – przede wszystkim siana. Urozmaicić to można o warzywa czy dostępne o tej porze roku zioła, które będą bogatym źródłem witamin. Poprawi to odporność konia i zabezpieczy przed uczuciem chłodu. Należy wspomnieć, że siano nie jest tak bogate w białka, jak zielona trawa, dlatego też trzeba starać się o podawanie sieczki, która w swoim składzie zawiera ważne elementy diety.

Jakie warzywa podawać?

Szczególnie ważne są warzywa, takie jak marchew i buraki. Marchew ma bardzo dobry wpływ na układ trawienny, a także jest bogatym źródłem witamin, takich jak: A, C, czy betakarotenu. Plusem tych warzyw jest to, że są one słodkie i konie zjedzą je chętnie. Można także dodać jabłka i zrobić posiekany miks warzywno-owocowy. Jednakże dzienna porcja, którą się zaleca, waha się od 2-5 kg. Najlepiej podawać je klaczom, młodym koniom i seniorom.

Treściwe pasze

Podczas zimy koniom podaje się także więcej zboża. Odmiana jaką się zaleca to przede wszystkim owies, ale można go mieszać, dodając w mniejszych proporcjach jęczmień czy kukurydzę. Ten ostatni rodzaj zboża warto dodać ze względu na to, iż ma większą wartość energetyczną, od wymienionych zbóż. W przypadku klaczy zaleca się podawanie im także pszenicy, ponieważ dobrze wpływa na proces laktacyjny. Jednakże w przypadku ostatniego rodzaju zboża trzeba uważać, bo może wywoływać kolkę. Z tego powodu lepiej stosować otręby pszenne.

Rośliny oleiste

Siemię lniane jest bardzo dobrym produktem, bogatym w substancje śluzowe. Nasiona te należy najpierw przygotować poprzez zalanie zagotowaną wodą, bądź gotowanie bezpośrednio w niej. Działają one protekcyjnie w stosunku do błony śluzowej występującej w przewodzie pokarmowym. Z siemienia lnianego, otrębów pszennych i owsa przygotowuje się paszę znaną jako mesz. Podaje się ją na ciepło i tylko kilka razy w tygodniu. Zimą właśnie do tej mieszanki można dodać płynny tłuszcz roślinny, który stanowi rezerwę energetyczną. Dzięki temu zapewnimy zwierzęciu odpowiednią ilość energii oraz potrzebnych składników odżywczych.

Odpowiednio zaplanowana dieta na każdą porę roku możemy zapewnić koniowi jak najlepsze warunki. Wtedy unikniemy niepotrzebnych chorób i przemęczenia jego organizmu. Pamiętajmy, że to wymagające zwierzę, które potrzebuje stałej opieki. Latem należy dbać o dostęp do wody, jednocześnie nie zapominając o tym, że paszy zbożowe w zbyt dużej ilości pozbawiają organizm dostępu do niej. Zimą z kolei koniom musi być ciepło, dlatego nie można zapomnieć o tłuszczach, które są głównym źródłem energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co może pomóc w ograniczeniu prędkości na drodze?
Co może pomóc w ograniczeniu prędkości na drodze?
Nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Bardzo często kończą się one śmiercią osób, które brały w nim […]
Polecamy