Co wzmacnia wytrzymałość metalowych części?

Technologie
miejsce-poznania
Co wzmacnia wytrzymałość metalowych części?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Metale wykorzystywane są powszechnie do produkcji różnego rodzaju urządzeń, maszyn oraz części. W zależności od potrzeb elementy te mogą być wykonywane ze stali, aluminium czy też miedzi. Niekiedy jednak czysta postać metalu nie zapewnia odpowiednich właściwości, a także ochrony przed czynnikami środowiskowymi. Wtedy tez zachodzi konieczność ulepszenia pod względem wytrzymałościowym danych materiałów na przykład za pomocą powłok galwanicznych, których funkcje opisano na https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/

Stopy, powłoki oraz stale hartowane

Metale wykorzystywane w celach konstrukcyjnych, na przykład przy budowie mostów, wieżowców czy też samolotów lub aut, powinni odznaczać się podwyższoną wytrzymałością, zarówno jeśli chodzi o czynniki atmosferyczne, które powodują korozję, jak także czynniki takie jak ściskanie, czy też rozprężanie. Materiał trwały i niezawodny można uzyskać na kilka sposobów są nimi między innymi: 

Nakładanie powłok z innych metali poprzez procesy galwanizacji lub anodowania. Dzięki tej metodzie powierzchnia metalu zostaje wzmocniona, dzięki pierwiastkom, osiadających na nich w formie powłoki. W tym celu wykorzystuje się najczęściej miedź cynk, a nawet srebro.

Czysta stal nie zawsze spełnia warunki konstrukcyjne, dlatego też niekiedy dzięki dodaniu do niej innych metali można uzyskać stop, wykazujący lepszą odporność na zgniatanie, działania rozprężające, a także posiadający właściwości antykorozyjne. Hartowanie to jedna z popularniejszych metod ulepszania metali. Polega ona na rozgrzaniu danego materiału do granic jej plastyczności, a następnie wystudzeniu wedle ściśle określonych reguł w wyznaczonym czasie do danej temperatury. Dzięki czemu cząsteczki metalu stają się bardziej zbite.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak pielęgnować włosy po zimie?
Jak pielęgnować włosy po zimie?
Wizyta u fryzjera Zima to szczególnie trudny czas dla włosów. Noszenie czapki sprzyja przegrzewaniu się skóry głowy i jej przetłuszczaniu. […]
Polecamy