Bieganie na długie dystanse – co się przyda?

Hobby i sport
miejsce-poznania
Bieganie na długie dystanse – co się przyda?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie zyskuje coraz większą popularność, należąc jednocześnie do ogólnego trendu bycia fit. To oczywiście jak najbardziej zdrowa moda, przynosząca zdecydowanie więcej pożytku niż szkód. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować do podejmowanych aktywności, by zminimalizować ryzyko kontuzji i problemów zdrowotnych. Niestety bieganie długodystansowe nie jest wskazane dla wszystkich, ponieważ powoduje obciążenie stawów. Aby tego uniknąć należy przeprowadzać skuteczną rozgrzewkę, ale też postawić na sprawdzone akcesoria wysokiej jakości.

Konieczne jest też przygotowanie merytoryczne, które zagwarantuje podstawy teoretyczne oraz skuteczne planowanie kolejnych treningów. Przygotowanie do maratonów wymaga przecież odpowiednio długich przygotowań, które mają na celu oswoić organizm z ogromnym wysiłkiem. Nie wolno jednak zaczynać od trudnych i wymagających ćwiczeń. Stopień trudności musi powoli wzrastać. Równie ważna jest również regeneracja oraz dieta. To skomplikowany proces, do którego warto się rzetelnie przygotować. Zacznijmy jednak od wyboru stosownej odzieży na długie dystanse.

Po pierwsze buty

Dokonując wyboru butów, trzeba zwrócić uwagę czy stopa jest w nich swobodna. Dla codziennych treningów nie ma to tak dużego znaczenia, jednak podczas wykonywania długich dystansów ten aspekt ma kluczowe znaczenie. Stopa musi czuć się komfortowo i nie może być mocno ściśnięta. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów puchnie, czego nie widać od razu. Jednak powoduje, że w bucie jest coraz mniej miejsca.

To ważny aspekt, o którym należy pamiętać podczas zakupów. Znacznie mniej istotne jest mocne trzymanie stopy, ponieważ biegi typu maraton nie mają wiele wspólnego z biegiem technicznym. Brak w nim gwałtownych zmian kierunku ruchu, intensywnych i trudnych zbiegów oraz podbiegów oraz innego tego typu uniedogodnień.

Złym pomysłem jest startowanie w długie dystanse w nowym obuwiem. Każdy rodzaj butów wymaga czasu, by przystosować się do stopy. Należy poświęcić przynajmniej dwa lub trzy treningi, by zapewnić sobie ten proces i uniknąć obtarć naskórka. Istnieje wiele rodzajów tej części wyposażenia sportowców sklasyfikowanych pod wieloma kątami: nawierzchni biegowej, sposobu ustawiania stopy, zastosowania obuwia czy typu stopy. Niezależnie jednak od wspomnianych czynników, ważny jest komfort.

W teorii wszystko może przedstawiać się dobrze, jednak praktyka zmienia postrzeganie. Kiedy czujemy jakikolwiek dyskomfort, mimo teoretycznego dopasowania, lepiej szukać dalej. Nie warto ryzykować kontuzją lub nieukończeniem biegu. Wygoda to jedno z podstawowych kryteriów, które zapewniają buty damskie Asics przygotowane z myślą o biegaczach.

Po drugie bielizna 

Bielizna termoaktywna to kolejna sprawa, o której trzeba pamiętać podczas biegania na długie dystanse. Wpływa pozytywnie na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała zarówno zimą, jak i latem. W pierwszym wypadku chroni przed wyziębieniem, a w drugim przed przegrzaniem ciała. Zwłaszcza latem jest to istotne, ponieważ bielizna oddycha wraz ze skórą. Zapewniona jest cyrkulacja powietrza, a więc dociera ono do ciała, a z kolei pot wydalany jest na zewnątrz. Zapewnia to niezwykły komfort podczas uprawiania sportu oraz chroni przed przeziębieniem.

Przyczyną takiego działania odzieży jest jej specjalna konstrukcja oparta na wizerunku plastrów miodu. Właśnie taki układ zapewnia skuteczne odprowadzanie lub utrzymywanie ciepła. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są oczywiste. Niektórych może zastanawiać cena takich produktów. Na szczęście koszty nie są tak wysokie jak mogłoby się wydawać, a z całą pewnością warto je ponieść. Z różnymi wersjami takich ubrań można zapoznać się na https://www.runshop.pl/bielizna-termoaktywna,c65.html.

Co ważne, bielizna termoaktywna niweluje nieprzyjemny zapach potu, a nowocześniejsze modele posiadają specjalną powłokę antybakteryjną, która zapobiega namnażaniu się bakterii. Nie traci właściwości nawet po praniu, zachowując wysoką jakość. Poza bielizną warto też zainwestować w spodnie z tej samej kategorii oraz koszulkę i bluzę. Na wyposażeniu biegacza powinny się również znaleźć: bidon z wodą oraz urządzenie do pomiaru tętna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów?
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów?
Wybór odpowiednich produktów do włosów nie jest łatwy. Istnieje tak wiele opcji i może być trudno wiedzieć, które z nich […]
Polecamy