Co dają certyfikaty iso 14001 i 50001?

Biznes i usługi
miejsce-poznania
Co dają certyfikaty iso 14001 i 50001?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli głównym celem twojej firmy jest redukcja wpływu przedsiębiorstwa na środowisko i efektywne wykorzystanie zasobów, powinieneś zainteresować się wdrożeniem normy ISO 14001. W przypadku, gdy zużycie energii ma największy udział w kosztach, warto wziąć pod uwagę certyfikację ISO 50001, dotyczącą zarządzania energią.

W obu przypadkach, uzyskanie odpowiedniego certyfikatu potwierdzi skuteczność prowadzonych działań. Wspólną cechą norm ISO 14001 i 50001 jest skupienie na optymalizacji kosztów i redukcji wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. Oba standardy kładą nacisk na ciągłe doskonalenie.

Norma ISO 14001 dotyczy całości zużywanych zasobów, nie tylko energii. Pozwala na identyfikację wszystkich aspektów środowiskowych działalności, co ułatwia zarządzanie ryzykiem. Certyfikat ISO 14001 potwierdza zgodność z wymaganiami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska, obecnymi i przyszłymi.

Wdrożenie normy ISO 50001 pozwala na usystematyzowaną, opartą o dane i fakty optymalizację zużycia energii przez przedsiębiorstwo. Uzyskane informacje pozwalają na miarodajną ocenę efektywności prowadzonych działań i wprowadzanie kolejnych udoskonaleń. Dodatkowo, certyfikacja ISO 5001 potwierdza spełnienie wymagań prawnych dotyczących efektywności energetycznej.

Jakie są korzyści z certyfikacji?

Samo wdrożenie założeń normy nie zawsze wystarczy, żeby uzyskać wszystkie płynące z niej korzyści. Wiążące się z uzyskaniem i utrzymaniem certyfikatu audity ułatwiają zapewnienie zgodności ze standardami. Dzięki nim dużo łatwiej wykryć niezgodności i wprowadzić niezbędne działania korygujące. Uwagi auditorów umożliwiają ocenę sytuacji z zewnątrz i poprawę efektywności systemów zarządzania.

Poza oszczędnościami wynikającymi z redukcji kosztów, uzyskujemy także korzyści wizerunkowe. Udokumentowanie działalności zgodnej z wymaganiami norm ISO 14001 bądź 50001 poprawia wiarygodność jako kontrahenta. Pozwala także zwrócić uwagę na to, jak ważna jest dla firmy dbałość o środowisko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Chcesz przypakować? Przeczytaj ten artykuł!
Chcesz przypakować? Przeczytaj ten artykuł!
Budowanie masy mięśniowej to świetny sposób, aby wyglądać i czuć się lepiej. Niestety, większość ludzi myśli, że jedynym sposobem na […]
Polecamy