Co trzeba zrobić, aby darowizna lub spadek były zwolnione z podatku?

Biznes i usługi
miejsce-poznania
Co trzeba zrobić, aby darowizna lub spadek były zwolnione z podatku?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Otrzymane darowizny i spadku, co do zasady podlegają opodatkowaniu. Wysokość ich uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasad. Dotyczy on najbliższej rodziny:

  • dzieci i wnuków ( w tym również dzieci przysposobione),
  • rodziców (również macochę i ojczyma),
  • rodzeństwo,

czyli osoby zaliczane do tzw. I grupy podatkowej.

Dodatkowo aby wolna od podatku była darowizna środków pieniężnych darczyńca musi przelać pieniądze ze swojego konta na konto obdarowanego.

Spadek i darowiznę trzeba zgłosić do urzędu

Po otrzymaniu darowizny lub spadku obdarowany (spadkobierca)  ma 6 miesięcy na zawiadomienie urzędu skarbowego o zaistniałej sytuacji. Jest zobowiązany wypełnić deklarację SD-Z2 lub SD-3. Niedotrzymanie tego terminu wyklucza możliwość skorzystania z tego zwolnienia.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której spadkobierca dowiedział się po terminie o nabyciu spadku. W takiej sytuacji w przeciągu 30 dni musi złożyć deklarację oraz napisać wyjaśnienie dlaczego nie dotrzymał terminu 6 miesięcy. Jeżeli przedmiotem spadku lub darowizny są rzeczy ruchome deklarację składa się według miejsca zamieszkania. Jeżeli natomiast jest to nieruchomość – według miejsca położenia nieruchomości.

Sposób przekazania deklaracji

Deklarację można złożyć osobiście, wysłać listem poleconym lub skorzystać z systemu e-deklaracje.

Jeżeli okaże się, że deklaracja jest błędna urząd poprosi o korektę. Jeżeli deklaracja pierwotna została złożona w terminie, to ewentualne błędy nie odbierają prawa do zwolnienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Jagoda 21.12.2017

    bardzo przydatny artykuł, pozdrawiam

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sypialnia – na jakie łóżko się zdecydować?
Sypialnia – na jakie łóżko się zdecydować?
Łóżko, które wybierzemy do sypialni powinno przede wszystkim pasować do stylu, w jakim jest ona urządzona, a także do potrzeb […]
Polecamy