Co trzeba zrobić, aby darowizna lub spadek były zwolnione z podatku?

Biznes i usługi
miejsce-poznania
Co trzeba zrobić, aby darowizna lub spadek były zwolnione z podatku?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Otrzymane darowizny i spadku, co do zasady podlegają opodatkowaniu. Wysokość ich uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasad. Dotyczy on najbliższej rodziny:

  • dzieci i wnuków ( w tym również dzieci przysposobione),
  • rodziców (również macochę i ojczyma),
  • rodzeństwo,

czyli osoby zaliczane do tzw. I grupy podatkowej.

Dodatkowo aby wolna od podatku była darowizna środków pieniężnych darczyńca musi przelać pieniądze ze swojego konta na konto obdarowanego.

Spadek i darowiznę trzeba zgłosić do urzędu

Po otrzymaniu darowizny lub spadku obdarowany (spadkobierca)  ma 6 miesięcy na zawiadomienie urzędu skarbowego o zaistniałej sytuacji. Jest zobowiązany wypełnić deklarację SD-Z2 lub SD-3. Niedotrzymanie tego terminu wyklucza możliwość skorzystania z tego zwolnienia.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której spadkobierca dowiedział się po terminie o nabyciu spadku. W takiej sytuacji w przeciągu 30 dni musi złożyć deklarację oraz napisać wyjaśnienie dlaczego nie dotrzymał terminu 6 miesięcy. Jeżeli przedmiotem spadku lub darowizny są rzeczy ruchome deklarację składa się według miejsca zamieszkania. Jeżeli natomiast jest to nieruchomość – według miejsca położenia nieruchomości.

Sposób przekazania deklaracji

Deklarację można złożyć osobiście, wysłać listem poleconym lub skorzystać z systemu e-deklaracje.

Jeżeli okaże się, że deklaracja jest błędna urząd poprosi o korektę. Jeżeli deklaracja pierwotna została złożona w terminie, to ewentualne błędy nie odbierają prawa do zwolnienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Jagoda 21.12.2017

    bardzo przydatny artykuł, pozdrawiam

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać firmę projektującą strony?
Jak wybrać firmę projektującą strony?
Każdy, kto chce posiadać stronę internetową ma życzenie, by wyglądała ona unikatowo i estetycznie. Oczywiście, można zdecydować się na darmowy […]
Polecamy