Ekogroszek – czym jest i jakie ma właściwości

Trendy i życie
miejsce-poznania
Ekogroszek – czym jest i jakie ma właściwości
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej ludzi pragnie żyć w zgodzie z naturą, dlatego normą stało się poszukiwanie rozmaitych ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest bez wątpienia stosowanie ekogroszku do ogrzewania wnętrz domowych w okresie późnojesiennym i zimowym. Materiał ten pozyskuje się z wyselekcjonowanego węgla kamiennego bądź brunatnego, który w procesie obróbki zostaje bardzo dokładnie oczyszczony z popiołu i substancji szkodliwych. Ostatecznie przybiera formę stosunkowo niewielkich ziaren o maksymalnej średnicy 2,5 cm.

Wysoka wartość kaloryczna oznacza wydajne spalanie

Ekogroszek jest coraz chętniej wybierany w ramach opału, ponieważ posiada kaloryczność na poziomie 23-29 MJ/kg, co jest wynikiem zbliżonym do zwykłego węgla. Jednocześnie dzięki oczyszczeniu z miału nie emituje on do atmosfery zbyt wielu groźnych związków toksycznych, co przekłada się bezpośrednio na ochronę środowiska naturalnego i zahamowanie rozwoju dziury ozonowej. Pozostałe istotne zalety tego paliwa stałego to wilgotność nie przekraczająca 10%, niski stopień spiekalności oraz łatwość transportowania i magazynowania. Ogrzewanie obiektu mieszkalnego ekogroszkiem jest przede wszystkim ekonomiczne – głównie z powodu wymienionych powyżej właściwości eksploatacyjnych, ale też atrakcyjnej ceny za tonę (średnio 850 zł). Warunkiem uzyskania optymalnej wydajności jest jednak zakupienie dosyć drogiego kotła z podajnikiem (tłokowym lub ślimakowym), sterowanego w pełni automatycznie. Jego obsługa ogranicza się w zasadzie do napełniania komory materiałem i okazjonalnego czyszczenia z sadzy. Inwestycja w to urządzenie zwraca się zazwyczaj w ciągu trzech, czterech lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu portfela?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu portfela?
Portfel służy przede wszystkim do przechowywania pieniędzy, kart płatniczych oraz dokumentów. Jest to gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża […]
Polecamy