Jak przechowywane są leki?

Zdrowy styl życia
miejsce-poznania
Jak przechowywane są leki?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Złe przechowywane albo stosowanie przeterminowanych leków może skutkować takimi samymi konsekwencjami, jak niewłaściwe ich używanie. Aby medykamenty nie szkodziły, lecz pomagały, konieczne jest więc zapewnienie im właściwych warunków. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobów bezpiecznego przechowywania różnych środków leczniczych.

Brak oryginalnego opakowania to nie koniec świata

Po pierwsze, nigdy nie powinniśmy wyrzucać oryginalnych opakowań – lek musi być bowiem przechowywany w firmowym i opatrzonym stosowną etykietą pudełku. Jeśli z jakichś powodów opakowanie zostało jednak zniszczone, w wyjątkowych okolicznościach można skorzystać z pojemników zastępczych – dobrym przykładem są specjalne butelki pe 10 ml, w które można z powodzeniem zarówno przełożyć tabletki, jak i przelać płyny (np. syrop).

Pod żadnym pozorem nie przechowujmy natomiast leków luzem. Nie wolno również mieszkać ich ze sobą, a także wyjmować z opakowań środków pochłaniających wilgoć, ponieważ znaczna część specyfików jest na nią wrażliwa. Każdy producent opakowań farmaceutycznych dba o to, aby w jego produkcie była zamieszczona ulotka dotycząca zasad stosowania danego preparatu. Nie powinniśmy jej wyrzucać, by w razie jakiejkolwiek potrzeby móc się zapoznać z jej treścią.

Ważnym elementem dbania o leki jest także zapewnienie im odpowiedniej temperatury, zazwyczaj zgodnie z zaleceniami zawartymi właśnie w ulotce. Zbyt duże ciepło może np. sprawić, że jakiś produkt stanie się niezdatny do spożycia – a zatem szafka w pobliżu kaloryfera lub kuchnia to bardzo złe miejsca do przechowywania leków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Praktyczny prezent dla pisarza
Praktyczny prezent dla pisarza
Każdy marzył kiedyś aby zostać sławnym pisarzem, a dzięki postępowi technologicznemu wielu może to pragnienie zrealizować. Jeśli w naszym otoczeniu […]
Polecamy