Jak uczcić pamięć zmarłej osoby?

Pamięć o zmarłych jest ważna dla nas samych oraz przyszłych pokoleń – uczy pokory, empatii i troski. Jest też niezwykle istotnym elementem naszej tradycji i to nie tylko pod względem religijnym. Jeśli chcesz pokazać jak wiele dla Ciebie znaczyły bliskie, nieżyjące osoby, oczywiście powinny być one przede wszystkim obecne w Twoich wspomnieniach. Jak jeszcze można uczcić ich pamięć?

Symboliczny gest o dużym znaczeniu

Warto okazać to, ile miejsca w Twojej pamięci zajmują zmarłe osoby, troszcząc się o ich nagrobki. Regularne sprzątanie, wymiana kwiatów i zapalanie zniczy, to niewielkie z pozoru gesty, które nie wymagają wcale dużo czasu ani nie są kosztowne. Tradycyjnie, na nagrobkach stawia się także stroiki z kwiatów. Takie wiązanki mogą być wykonane z żywych lub sztucznych roślin. Te drugie mają jednak tę przewagę, że nie więdną i nie wymagają częstej wymiany. Tak naprawdę wystarczy tylko od czasu do czasu otrzeć je z kurzu, a zawsze prezentują się gustownie. Atrakcyjne, wizualnie i cenowo, kompozycje można znaleźć na stronie: https://decorguru.pl/250-stroiki-i-wiazanki.

Odwiedziny nie tylko w dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych, to moment kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich oraz poświęcamy im w swoich myślach więcej miejsca niż na co dzień. Warto jednak starać się, aby w miarę możliwości, nieco częściej odwiedzać ich groby. W ten sposób można także szybciej nauczyć swoje dzieci czy wnuki jak ważna jest pamięć o zmarłych. Jeśli będą widziały jak ich rodzice i dziadkowie regularnie zapalają znicze na cmentarzu, w przyszłości sami również będą tak postępować. A w ten sposób pamięć o bliskich, będzie czczona przez kolejne pokolenia.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


czternaście + dwanaście =