Kiedy warto zgłosić się o poradę do okulisty dziecięcego?

Zdrowy styl życia
miejsce-poznania
Kiedy warto zgłosić się o poradę do okulisty dziecięcego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Do okulisty dziecięcego warto zgłosić się z dzieckiem przed rozpoczęciem nauki szkolnej nawet wówczas, gdy nie wykazuje ono żadnych problemów z widzeniem. Umożliwia to wczesne wykrycie zmian w ostrości widzenia i zaoszczędzi sporo stresów. Niektóre zmiany w oku mogą być bowiem nieodwracalne, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte i nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie przez sprawdzonego specjalistę w dziedzinie okulistyki. Istnieje również kilka zachowań u dzieci, które wskazują na to, że do okulisty należy udać się bezzwłocznie. Przechodząc do dalszej części artykułu dowiemy się zatem, kiedy konieczne jest badanie okulistyczne naszej pociechy.

Przede wszystkim profilaktyka

Od dawna wiadomo, że dbanie o dziecko to nie tylko leczenie, gdy pojawią się problemy zdrowotne, ale profilaktyka i kontrola pozwalająca wcześnie wykrywać zachodzące zmiany na przykład w oku. Szacuje się że aż 20% dzieci ma problemy ze wzrokiem, a 40% z nich nigdy nie miało wykonanego badania okulistycznego, nawet przez lekarza pierwszego kontaktu. O poradę warto się zgłosić zwłaszcza wówczas, gdy maluch obciążony jest wadą wzroku genetycznie. Gdy dziadkowie, lub rodzice dziecka mają wady wzroku, a zwłaszcza starsze rodzeństwo zostało skierowane na leczenie niedowidzenia, to z młodszym dzieckiem konieczna jest wizyta u okulisty już w wieku 6 lat. Pomoże to wdrożyć leczenie i zapobiec nieodwracalnym skutkom zachodzących w oku zmian. Natomiast wyniki badań świadczące o zdrowym pod względem okulistyki oku pozwolą rodzicom odetchnąć z ulgą.

Pierwsze niepokojące sygnały

Pierwszym objawem świadczącym o problemach dziecka z widzeniem jest nerwowość i nadpobudliwość na lekcjach na ogół spokojnego dziecka. Wychowawca na takiej lekcji jest w stanie zauważyć rozproszenie u dziecka wywołane tym, że nie jest w stanie zobaczyć ono tego, co zostało napisane na tablicy. Jego obserwacje może potwierdzić pielęgniarka szkolna, która zawsze na początku roku szkolnego sprawdza dzieciom wzrok pokazując tablice z znaczkami lub literami różnej wielkości. Jeśli nauczyciel lub pielęgniarka zgłasza problem z niedowidzeniem rodzicom dziecka to niezwłocznie powinni udać się oni z dzieckiem na poradę do okulisty. Sami rodzice powinni zauważyć, że dziecko podczas odrabiania lekcji, czy rysowania nadmierna zbliża książkę do oczu, pomija litery czytając, brzydko pisze wychodząc za linię, a nawet potyka się o przedmioty, czy wykazuje nieskoordynowane ruchy podczas aktywności fizycznej. Wówczas wizyta u okulisty jest bezwzględnie konieczna.

Widoczne symptomy problemów z oczami

Zez, czyli nierównomierne ustawienie gałek ocznych jest częstą przypadłością, która dotyka dzieci. Ze względu na widoczne gołym okiem objawy sami rodzice są w stanie zaobserwować problem i zgłosić się do poradni okulistycznej po pomoc, którą mogą znaleźć na przykład w centrum okulistyki. Na https://okulista.pl/leczenie/leczenie-zeza/ można znaleźć wiele informacji na ten temat.  Specjaliści pomogą oni wyrównać wadę refrakcji i wdrożyć leczenie operacyjne. W najlepszych tego typu placówkach wykonuje się takie zabiegi w ciągu jednego dnia. Bez konieczności pobytu w szpitalu na noc, co w przypadku małych pacjentów jest istotne, aby nie narażać ich na dodatkowy stres.

Jak prawidłowo dbać o dziecięcy wzrok?

Do poradni okulistycznej możemy zgłosić się jeśli chcemy dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo zajmować się dzieckiem, aby nie narażać go na występującą coraz częściej u małych dzieci krótkowzroczność. Nasuwa się więc wniosek, że do okulisty warto zgłosić się na poradę jeśli po prostu mamy dzieci. Lekarz zbada dziecko i udzieli istotnych wskazówek dotyczących na przykład tego, jak często bez szkodliwego wpływu na zdrowie, dziecko może oglądać telewizję, czy grać na komputerze i w jakiej odległości od oczu powinno to robić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przewodnik dla kupujących filamenty typu PLA
Przewodnik dla kupujących filamenty typu PLA
Urządzenia pracujące w technologii FFF/FDM, a przeznaczone do zastosowań amatorskich oraz półprofesjonalnych, wymagają użycia materiałów łatwych w obsłudze i bezpiecznych […]
Polecamy