Jak ułatwić osobom niewidomym pracę z komputerem?

Trendy i życie
miejsce-poznania
Jak ułatwić osobom niewidomym pracę z komputerem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niepełnosprawność nie jest w dzisiejszych czasach równoznaczna z wykluczeniem społecznym i zawodowym. Istnieje wiele udogodnień i możliwości wsparcia, które pozwalają ludziom z dysfunkcjami na częściowo lub całkowicie samodzielne funkcjonowanie oraz wykorzystywanie swojego potencjału w pracy. Dotyczy to również osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu mogą oni z powodzeniem korzystać z takich zdobyczy współczesnej nauki i techniki, jak komputer i Internet.

Oprogramowanie, które otwiera osoby niewidome na świat komputera i mediów

Komputer i internet to nieodłączny element współczesnej rzeczywistości. To także narzędzia w dużej mierze ułatwiające poruszanie się w dzisiejszym świecie i kontakt z ludźmi. Dużym wsparciem dla osób niewidomych są programy mówiące, dzięki którym możliwe jest tworzenie oraz wysyłanie wiadomości mailowych, odsłuchiwanie dostępnych na komputerze dokumentów i przeglądanie stron www, a także słuchanie radia, plików mp3 czy płyt CD.

Nowoczesne programy tego typu są wygodne i intuicyjne w obsłudze, a syntetyczna mowa brzmi bardzo naturalnie. Istnieją również zaawansowane programy udźwiękawiające – tak zwane czytniki ekranu, które wyświetlają uzyskane informacje w brajlu. Sprawia to, że osoba niewidoma może sprawnie obsługiwać edytory tekstu, programy służące do obróbki dźwięku czy programowania, arkusze kalkulacyjne i programy multimedialne. Jest także w stanie szybko i bezproblemowo przeglądać strony internetowe i wyszukiwać niezbędne informacje. Jest to zatem oprogramowanie, które nie tylko ułatwia codzienne życie, ale także umożliwia niewidomym i słabowidzącym funkcjonowanie na rynku pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dworki – najlepsze miejsca na organizacje wesela
Dworki – najlepsze miejsca na organizacje wesela
Ślub oraz wesele to nierzadko jedne z najbardziej wyczekiwanych chwil w życiu. W końcu te wydarzenia mają ogromny wpływ na […]
Polecamy