Jak wybrać wygodne buty?

Trendy i życie
miejsce-poznania
Jak wybrać wygodne buty?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia w butach spędzamy nawet po kilkanaście godzin dziennie. Dlatego powinniśmy szczególnie uważnie dokonywać zakupów butów, bo w ten sposób inwestujemy w zdrowie nóg i kręgosłupa, a także w codzienny komfort.

Buty sportowe

Buty sportowe powinny być dostosowane do dyscypliny sportu, którą chcemy uprawiać, gdyż takie buty mają elementy, które są dostosowane do konkretnej aktywności fizycznej. Inaczej wyglądają buty do biegania w terenie, inaczej do grania w gry zespołowe. Przy zakupie butów sportowych oprócz przeznaczenia butów kluczowy jest też odpowiedni rozmiar (najlepiej mierzyć buty wieczorem i w skarpetkach, obuwie sportowe powinno zapewniać niewielki luz), a także materiał, z którego zostały wykonane. Buty takie powinny pozwolić stopom oddychać, odparowywać nadmiar wilgoci, stabilizować stopy, a także zapobiegać otarciom. Równie ważne jest to, jak dane buty należy pielęgnować, tak aby służyły doskonale przez długi czas.

Buty na co dzień

Buty, w których chodzimy do pracy i po mieście, powinny zapewniać przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo, a także komfort termiczny. Najlepiej żeby miały antypoślizgową i elastyczną podeszwę, odpowiednią szerokość, szczególnie jeśli problemem są halluksy. Trzeba też starannie wybierać obuwie do pory roku. Jesieni i zimy nie można przechodzić bez botków i kozaków. Botki sprawdzą się także wiosną, podobnie jak balerinki i czółenka. Lato daje największe pole do wyboru, ale najbardziej popularne są sandały, espadryle i klapki. Warto wybierać obuwie, które umożliwia poruszanie palcami, a także swobodne oddychanie stopy. Nigdy z kolei nie należy kupować butów za małych. Nie warto liczyć na to, że but się „rozejdzie”, nawet jeśli Pani ze sklepu z obuwiem nas o tym zapewni. Dobre buty powinny zapewniać komfort już od momentu zakupu. Przy zakupie butów warto też pamiętać, że te które mają paski, sznurówki, wiązania, klamerki i inne tego typu elementy lepiej utrzymują stopę, minimalizują ryzyko utraty równowagi oraz nadwyrężenia kręgosłupa. Dobrze jest też wybierać obuwie lekkie.

Przy zakupie butów zawsze należy mierzyć obuwie, pochodzić w nim po sklepie, upewnić się czy nie obcierają i nie powodują dyskomfortu. Jeśli od razu mamy jakiekolwiek problemy przy poruszaniu się w nich, to najlepiej od razu zrezygnować z takich butów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Mrożonki: czy są zdrowe?
Mrożonki: czy są zdrowe?
Mrożenie jest jednym ze sposobów przechowywania żywności. Mrozić można zarówno mięso, jak i warzywa, a nawet owoce i grzyby. Wielu […]
Polecamy