Jak zaprojektować ogród?

Dom i otoczenie
miejsce-poznania
Jak zaprojektować ogród?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Projektowanie ogrodu bywa bardzo przyjemne, a organizowanie otaczającej przestrzeni uspokaja człowieka i pozwala mu stworzyć własny azyl. Jednak efekty wysiłków podejmowanych w tym kierunku bywają bardzo różne. Jeżeli chce się mieć piękną oraz funkcjonalną przestrzeń wokół domu, warto poznać podstawowe zasady jej aranżowania.

Od ogółu do szczegółu

W pierwszej kolejności najlepiej stworzyć plan ogrodu, wytyczyć ścieżki i zaznaczyć wszystkie znajdujące się w nim elementy. Następnie warto poszukać informacji o gatunkach roślin, które dobrze radzą sobie w danej strefie klimatycznej. Pod uwagę należy wziąć także warunki panujące w poszczególnych częściach działki. Będą one bowiem różnić się od siebie stopniem nasłonecznienia czy siłą wiatru.

Potem przychodzi pora na zakup roślin oraz sięgnięcie po niezbędne akcesoria ogrodnicze. Nie należy kupować wszystkiego, co wpadnie w oko. Mnogość różnego rodzaju narzędzi, jak również ozdób czy mebli, przytłacza amatorów urządzania ogrodu. Wszystko na pewno się jednak nie zmieści. A nawet jeśli, to przytłoczy przestrzeń i uczyni ją nie praktyczną.

Powinna być ona natomiast ergonomicznie urządzona, czasami lepiej zrezygnować z oczka na rzecz trampoliny wymarzonej przez dzieci. Nawiasem mówiąc, najlepiej umieścić je w zasięgu wzroku rodziców, podobnie jak inne ogrodowe atrakcje dla najmłodszych.

Z dobrym projektem łatwiej znaleźć wszystko do ogrodu i skoncentrować się na przemyślanym aranżowaniu przestrzeni. Jeżeli nie ma się na tym polu żadnego doświadczenia, opłaca się zatrudnić profesjonalnego architekta krajobrazu. A przynajmniej skorzystać z jego porad.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy podczas wesela wypada przygotować drobne upominki dla gości?
Czy podczas wesela wypada przygotować drobne upominki dla gości?
Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej rodziny. Wszystkim zależy na tym, aby w tej ceremonii i następującym […]
Polecamy