Jaka wędka będzie idealna dla początkującego wędkarza

Wędkarstwo to zajęcie, które niegdyś kojarzyło się tylko i wyłącznie z myśliwymi. Obecnie jest to aktywność, która może uprawiać każdy i to bez względu na wiek, ani doświadczenie. Jeżeli jednak jest się początkującym wędkarzem, koniecznie trzeba wyposażyć się taki sprzęt, który będzie odpowiadał dotychczas posiadanym umiejętnościom. Chodzi przede wszystkim o dobór wędki, która występuje na rynku w bardzo wielu rodzajach i typach. Jaka z nich sprawdzi się najlepiej w rękach osoby rozpoczynającej swoją przygodę z łowieniem ryb?

Wędka dla amatora – jaką wybrać?

Najbardziej odpowiednią wędką dla początkujących będzie typowy bat, który ma sporo zalet. Przede wszystkim łowienie za jego pomocą jest bardzo proste, a dodatkowo nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jego konstrukcja nie jest skomplikowana, choćby z uwagi na fakt braku kołowrotka i przelotek. Posiada po prostu żyłkę z haczykiem o małym przekroju i długości maksymalnej do 5 metrów, która przywiązana jest bezpośrednio do kija.

Po zapoznaniu się z taką wędką, można spróbować swoich sił z bardziej zaawansowanymi modelami. Będą to przykładowo tzw. balkoniki, czyli wędki podobne do batów, lecz posiadające już zarówno kołowrotek, jak i przelotki. Ich długość wynosi natomiast od 8 do 10 metrów. Umożliwiają tym samym zarzucanie przynęty na dalekie odległości. Poza nimi amator może skorzystać z wędek odległościowych, których zaletą jest głównie lekkość, gdyż najczęściej wykonane są z włókna węglowego. Nie posiadając większego doświadczenia nie powinien za to zabierać się za używanie wędki spinningowej, której budowa może okazać się zbyt skomplikowana, a łowienie wymagajace.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


18 − 6 =