Zawilgocone budynki narażone są na szybsze zużycie wskutek destrukcyjnego działania wody. W wilgotnych murach może dojść również do rozwoju pleśni i grzybów. Coraz więcej firm działających na rynku oferuje swym klientom usługi polegające na osuszaniu budynków. Do tego celu wykorzystuje się różne metody.
Najprostsza metoda polega na zastosowaniu elektrycznych bądź gazowych nagrzewnic. Stopniowe ogrzewanie murów powoduje odparowanie wilgoci. Decydując się na tę technikę, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Warto też wiedzieć, że zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do pękania tynków. Do osuszania budynków wykorzystuje się również metody kondensacyjne i adsorpcyjne. W pierwszym przypadku wilgoć jest skraplana w parowniku i odprowadzona do zbiornika, w drugim wykorzystuje się preparaty absorbujące wilgoć.
Jedną z najskuteczniejszych metod osuszania budynków jest iniekcja. Szczegółowe informacje temat tej techniki dostępne są na witrynie https://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-katowice/. Iniekcja może być z powodzeniem stosowana zarówno w przypadku starych, jak i nowych konstrukcji. Znakomicie sprawdza się w sytuacji, gdy do zawilgocenia murów doszło przez nieodpowiednio zaizolowane fundamenty. Istota tej metody polega na wywierceniu otworów w murze i wstrzyknięciu w niego odpowiednio przygotowanego preparatu, który w kontakcie z wodą ulega krystalizacji, tworząc barierę chroniącą przed dalszym podciąganiem wody. Po odparowaniu wilgoci otwory należy wypełnić zaprawą uszczelniającą.