Podstawowe wyposażenie nowoczesnych magazynów

Podstawą każdego magazynu jest odpowiednie wyposażenie, które składa się zarówno z elementów stałych, jak i ruchomych. W nowoczesnych obiektach tego typu obok tradycyjnych urządzeń i rozwiązań (np. wózków widłowych, regałów metalowych) występują również innowacyjne systemy, które określa się mianem automatyki magazynowej. Ponadto koniecznie muszą się tam znaleźć odpowiednie zabezpieczenia wynikające z przepisów BHP, takie jak choćby bramy przeciwpożarowe czy gaśnice. W niniejszym artykule zostaną wymienione i pokrótce opisane poszczególne rozwiązania. 

Innowacyjne systemy składowania i transportu towarów to obecnie norma

Wyposażenie nowoczesnego magazynu obejmuje m.in. wózki jezdniowe i widłowe, które służą do przewozu towarów i zwiększają komfort, a także efektywność pracy. Oprócz tego niezbędne są różnej wielkości palety, regały metalowe (pozwalające na oszczędność miejsca i ułatwiające utrzymanie porządku), podesty robocze (solidne, a jednocześnie lekkie), laserowe skanery do kodów kreskowych i etykiet (połączone z komputerami) oraz pojemniki do przechowywania narzędzi albo resztek poprodukcyjnych (kontenery i kuwety).

W przestrzeniach magazynowych często wykorzystuje się też systemy przesuwania towarów pomiędzy poziomami i regały przepływowe. Nie można również zapomnieć o specjalnych systemach przeładunkowych w postaci np. układnic z pomostami lub ramp z ruchomą platformą. Inne rozwiązania z zakresu automatyki, pozwalające na zoptymalizowanie całego procesu przepływu ładunków, to m.in.:

– windy towarowe i spiralne – zapewniające szybką oraz w pełni bezpieczną dystrybucję wyrobów pomiędzy poszczególnymi poziomami

– taśmociągi

– szafy magazynowe RFID – na cenne dokumenty i mniejsze przedmioty, do których dostęp powinny mieć jedynie wybrane osoby

– wózki typu AVG – sterowane w pełni automatycznie, przeznaczone do transportowania towarów na duże odległości

– drony – wyposażone w innowacyjny system sterowania (czujniki, kamery, skaner) i poruszające się w dowolnym kierunku

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


20 − trzynaście =