Prawo porządkuje rzeczywistość, wyznacza granice funkcjonowania obywateli i organizacji. Jego podział na cywilne i prawne to jeden z kluczowych aspektów organizacji samego prawa. Czym różnią się poszczególne rodzaje kodeksów i prowadzonych na ich podstawie postępowań?
Prawo karne wpływa na życie całego społeczeństwa. To na jego mocy sądzony będzie nietrzeźwy kierowca lub osoba oskarżona o dokonanie napadu. W przeciwieństwie do kodeksu cywilnego, ten karny nie obliguje ofiary do złożenia pozwu. Odpowiadają za to konkretne organy, głównie prokuratura.
W dużym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że prawo karne ma szerszy, społeczny zasięg. Chroni wszystkich obywateli przed ludźmi łamiącymi przepisy, a co za tym idzie niebezpiecznymi. Skazani otrzymują karę, którą może być na przykład grzywna, nadzór, ale też pozbawienie wolności.
Prawo cywilne umożliwia natomiast poszczególnym obywatelom, a także organizacjom i podmiotom gospodarczym, dochodzenie swoich nomen omen praw przed sądem. Powodów i pozwanych najczęściej różni podejście do spraw finansowych, spadkowych czy rodzinnych. W grę może też wchodzić chociażby złamanie prawa zapisanego w ustawie zasadniczej. Adwokat prawo cywilne Kraków reprezentuje jedną ze stron podczas rozprawy, angażuje się też w mediacje.
Kodeks cywilny nie ustępuje temu karnemu, ale reguluje kwestie bliższe konkretnym obywatelom i niedotyczące całego społeczeństwa. Wyroki zapadające w prowadzonych sprawach są sposobem rozstrzygnięcia sporu pomiędzy zwaśnionymi stronami. Na http://www.palucki.pl/prawo-karne/ można zaczerpnąć więcej informacji w tym zakresie.