Trudny okres u dziecka – jak mu pomóc?

Trudny okres w życiu dziecka może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Wynikać może z zagrożeń płynących ze środowiska, gdzie rozwija się dana jednostka lub być wywołanym przez kryzys rozwojowy, z którym każdy człowiek mierzy się kilkukrotnie na przestrzeni życia. Niezależnie od przyczyny, w momentach krytycznych, dziecko potrzebuje wsparcia najbliższych mu osób dorosłych. 

Pomoc dedykowana dzieciom i młodzieży

Pierwszą reakcją osoby dorosłej, której zwierza się dziecko lub nastolatek może być szok, niedowierzanie lub też bagatelizowanie problemu młodego człowieka. Silna, negatywna reakcja emocjonalna ze strony dorosłej osoby może zrazić dziecko, które zdecydowało się na ujawnienie swoich problemów. Może to w sposób znaczący utrudnić proces pomagania dziecku, a w sytuacjach skrajnych ją uniemożliwić.

Jeśli osoba dorosła widzi, że trudność, z którą mierzy się dziecko przerasta je, to należy zwrócić się w kierunku pomocy fachowej. Odpowiedni specjalista pomoże nie tylko poradzić sobie z bieżącymi problemami, ale również przedstawi i nauczy korzystać ze sprawdzonych metod radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Jeśli zatem interesuje nas poradnia psychologiczna Warszawa to miasto, w którym wybór takich placówek jest naprawdę spory. Pomoc otrzyma nie tylko samo dziecko lub nastolatek, ale także cała rodzina. Specjalista zbiera dokładny wywiad od rodziców lub opiekunów prawnych dziecka oraz przykłada dużą wagę do tego, by dziecko dobrze poznać. Dzięki temu proces pomocy jest zdecydowanie bardziej skuteczny. Warto jednak pamiętać, że mogą być konieczne konsultacje również z innymi specjalistami.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


19 − 18 =