W jakich przypadkach należy zainwestować w odzież ochronną dla pracowników?

Budowa
miejsce-poznania
W jakich przypadkach należy zainwestować w odzież ochronną dla pracowników?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odzież robocza pełni przede wszystkim funkcję ochronną, dlatego też powinna być dostosowana do panujących na danym stanowisku warunków, ewentualnych zagrożeń i czynników szkodliwych, na które narażona jest osoba wykonująca konkretne czynności zawodowe. Czym powinna charakteryzować się odzież ochronna i w jakich sytuacjach należy ją stosować?

Bezpiecznie i komfortowo

Odzież ochronna zaliczana jest do środków ochrony osobistej, a jej zadaniem jest zapewnienie pracownikowi ochrony przed szkodliwymi lub niebezpiecznymi czynnikami, występującymi podczas wykonywania czynności zawodowych. Mowa tu m.in. o różnego rodzaju środkach chemicznych, uszkodzeniach mechanicznych, wysokiej lub niskiej temperaturze, ostrych przedmiotach, pyłach oraz hałasie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – środki ochrony osobistej muszą bezwzględnie spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa i posiadać oznakowanie CE. Istnieje jednak możliwość wykorzystania wspomnianych rozwiązań w celach stricte promocyjnych, czego przykładem może być odzież robocza z nadrukiem.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest nieodpłatne przekazanie pracownikom środków ochrony osobistej, jak również przeszkolenie zatrudnionych osób w zakresie BHP, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność korzystania z otrzymanych rozwiązań ochronnych. W przypadku niestosowania się do tych zasad, pracownik może zostać odsunięty od wykonywania powierzonych mu prac. Co więcej, obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie odpowiedniego stanu odzieży ochronnej poprzez regularne pranie, konserwację, naprawę, odpylanie, odkażanie lub wymianę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Drobne elementy, które mają wpływ na wystrój pokoju w hotelu
Drobne elementy, które mają wpływ na wystrój pokoju w hotelu
Pokoje hotelowe powinny być wyposażone i zaaranżowane w taki sposób, aby goście mogli w nich spędzić miło czas i chętnie […]
Polecamy