Automatyka przemysłowa – na czym opiera swoje działanie?

Technologie
miejsce-poznania
Automatyka przemysłowa – na czym opiera swoje działanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz większą rolę w przemyśle odgrywa automatyka, która ogólnie mówiąc odpowiada za sterowanie i nadzorowanie pracą maszyn wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych i fabrykach. Dzięki niej, że udział człowieka przy funkcjonowaniu urządzeń staje się ograniczony, a w niektórych przypadkach nawet zbędny. W dodatku znacząco poprawia ona efektywność maszyn i bezpieczeństwo ich eksploatacji, przez co są one znacznie sprawniejsze przy jednoczesnym wyeliminowaniu zagrożeń. To wszystko jest możliwe dzięki odpowiednim elementom elektrycznym zaliczanym do automatyki. Jest ich całe mnóstwo, ale tak naprawdę najważniejszymi są przekaźniki.

Przekaźniki – podstawa automatyki w przemyśle

Przekaźniki takie jak te z oferty https://hazbi.com/pl/przekazniki_przekazniki-miniaturowe, są wykorzystywane powszechnie i mają ogromne znaczenie dla przemysłu. Tak naprawdę to dzięki nim możliwe jest wdrażanie pełnej automatyki. Przekaźniki otwierają i zamykają obwody elektryczne, dzięki czemu wpływają funkcjonowanie innych urządzeń znajdujących się w danym układzie. Składają się przede wszystkim z cewki oraz styków. Cewka po podaniu napięcia generuje pole magnetyczne, które zwiera lub rozwiera styki. W ten sposób przekaźniki są w stanie sterować działaniem maszyn i realizować określone funkcje. Z ich pomocą możliwe jest na przykład opóźnione załączanie czy też całkowite wyłączenie zasilania w razie zagrożenia lub usterki. Oczywiście odbywa się to w pełni automatycznie, gdyż przekaźniki zmieniają stan w wyniku obniżenia lub podwyższenia się wartości napięcia, prądu, ciśnienia lub temperatury, w zależności o typu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy nauka rysunku jest łatwa?
Czy nauka rysunku jest łatwa?
Rozwijanie wszelkiego rodzaju twórczości i kreatywności jest dobre dla każdego. Stymuluje ona umysł, zapobiegając jego starzeniu, a także wycisza, uspokaja […]
Polecamy