Ekogroszek – czym jest i jakie ma właściwości

Trendy i życie
miejsce-poznania
Ekogroszek – czym jest i jakie ma właściwości
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej ludzi pragnie żyć w zgodzie z naturą, dlatego normą stało się poszukiwanie rozmaitych ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest bez wątpienia stosowanie ekogroszku do ogrzewania wnętrz domowych w okresie późnojesiennym i zimowym. Materiał ten pozyskuje się z wyselekcjonowanego węgla kamiennego bądź brunatnego, który w procesie obróbki zostaje bardzo dokładnie oczyszczony z popiołu i substancji szkodliwych. Ostatecznie przybiera formę stosunkowo niewielkich ziaren o maksymalnej średnicy 2,5 cm.

Wysoka wartość kaloryczna oznacza wydajne spalanie

Ekogroszek jest coraz chętniej wybierany w ramach opału, ponieważ posiada kaloryczność na poziomie 23-29 MJ/kg, co jest wynikiem zbliżonym do zwykłego węgla. Jednocześnie dzięki oczyszczeniu z miału nie emituje on do atmosfery zbyt wielu groźnych związków toksycznych, co przekłada się bezpośrednio na ochronę środowiska naturalnego i zahamowanie rozwoju dziury ozonowej. Pozostałe istotne zalety tego paliwa stałego to wilgotność nie przekraczająca 10%, niski stopień spiekalności oraz łatwość transportowania i magazynowania. Ogrzewanie obiektu mieszkalnego ekogroszkiem jest przede wszystkim ekonomiczne – głównie z powodu wymienionych powyżej właściwości eksploatacyjnych, ale też atrakcyjnej ceny za tonę (średnio 850 zł). Warunkiem uzyskania optymalnej wydajności jest jednak zakupienie dosyć drogiego kotła z podajnikiem (tłokowym lub ślimakowym), sterowanego w pełni automatycznie. Jego obsługa ogranicza się w zasadzie do napełniania komory materiałem i okazjonalnego czyszczenia z sadzy. Inwestycja w to urządzenie zwraca się zazwyczaj w ciągu trzech, czterech lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Drewniane wyposażenie do dużego domu
Drewniane wyposażenie do dużego domu
Odpowiednie wyposażenie to niezbędny element każdego domu. To ono nadaje mu funkcjonalności, podkreśla jego wyjątkowy charakter i podnosi poziom walorów […]
Polecamy