Jak działa druk offsetowy?

Biznes i usługi
miejsce-poznania
Jak działa druk offsetowy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Druk został wynaleziony wieki temu i do dziś spełnia niezwykle ważną rolę. Jedną z jego odmian, stosowanych na skalę przemysłową chociażby podczas drukowania wielu egzemplarzy książek, jest druk offsetowy. Jak działa taki druk? Przede wszystkim działanie tego druku jest związane z budową maszyny, która go wykonuje. Maszyna do druku offsetowego składa się z kilku zespołów drukujących, które to składają się z trzech podstawowych rodzajów wałków. Są to:

– Wałek formowy, na który nakładany jest wzór, czyli tzw. matryca,
– Wałek pośredni, zwany również wałkiem gumowym
– Wałek dociskowy, nazywany również drukowym

Ponad pierwszym z nich znajduje się zaś cały zestaw mniejszych wałków. Ich zadaniem jest rozprowadzanie farby drukarskiej oraz specjalnego roztworu nawilżające. Jest to tzw. układ farbowy. Każda maszyna posiada cztery zespoły drukujące, z których każdy odpowiedzialny jest za druk w innym kolorze drukarskim. Wszystkie te elementy, odpowiednio skonstruowane, współpracują ze sobą. Układ farbowy, złożony z kilku mniejszych wałków nakłada na pokryty matrycą wałek formowy odpowiednią ilość farby drukarskiej. Następnie wałek formowy odbija wzór matrycy na kolejnym, a więc wałku pośrednim, który później odbija go na wałku ostatnim, drukowym. Jest to ostatni z wałków, który ostatecznie odpowiada za pokrycie farbą przesuwających się pod nimi cały czas arkuszy papieru. Taki system pozwala na drukowanie bardzo dużej ilości stron w bardzo szybkim tempie, co jest niezwykle przydatne np. podczas wspomnianego na początku, drukowania książek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób powinna być przygotowana paleta z towarem do transportu?
W jaki sposób powinna być przygotowana paleta z towarem do transportu?
Właściwe przygotowanie transportu jest kluczem do ochrony przedmiotów, przewożonych z wykorzystaniem palet. Nieważne, czy mamy do czynienia z betonowymi pustakami, […]
Polecamy