Jak działa druk offsetowy?

Biznes i usługi
miejsce-poznania
Jak działa druk offsetowy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Druk został wynaleziony wieki temu i do dziś spełnia niezwykle ważną rolę. Jedną z jego odmian, stosowanych na skalę przemysłową chociażby podczas drukowania wielu egzemplarzy książek, jest druk offsetowy. Jak działa taki druk? Przede wszystkim działanie tego druku jest związane z budową maszyny, która go wykonuje. Maszyna do druku offsetowego składa się z kilku zespołów drukujących, które to składają się z trzech podstawowych rodzajów wałków. Są to:

– Wałek formowy, na który nakładany jest wzór, czyli tzw. matryca,
– Wałek pośredni, zwany również wałkiem gumowym
– Wałek dociskowy, nazywany również drukowym

Ponad pierwszym z nich znajduje się zaś cały zestaw mniejszych wałków. Ich zadaniem jest rozprowadzanie farby drukarskiej oraz specjalnego roztworu nawilżające. Jest to tzw. układ farbowy. Każda maszyna posiada cztery zespoły drukujące, z których każdy odpowiedzialny jest za druk w innym kolorze drukarskim. Wszystkie te elementy, odpowiednio skonstruowane, współpracują ze sobą. Układ farbowy, złożony z kilku mniejszych wałków nakłada na pokryty matrycą wałek formowy odpowiednią ilość farby drukarskiej. Następnie wałek formowy odbija wzór matrycy na kolejnym, a więc wałku pośrednim, który później odbija go na wałku ostatnim, drukowym. Jest to ostatni z wałków, który ostatecznie odpowiada za pokrycie farbą przesuwających się pod nimi cały czas arkuszy papieru. Taki system pozwala na drukowanie bardzo dużej ilości stron w bardzo szybkim tempie, co jest niezwykle przydatne np. podczas wspomnianego na początku, drukowania książek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym są podziemne zbiorniki na deszczówkę?
Czym są podziemne zbiorniki na deszczówkę?
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową są doskonałą alternatywą dla zbiorników naziemnych. Są one budowane poniżej poziomu gruntu, co pozwala zaoszczędzić […]
Polecamy