Jak ubiegać się o dotację na wymianę pieca?

Dom i otoczenie
miejsce-poznania
Jak ubiegać się o dotację na wymianę pieca?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana pieca na bardziej ekologiczny nie jest tania. Dlatego też często patrzymy czy jest możliwość uzyskania jakichś dodatkowych środków finansowych, by ułatwić nam taką możliwość. Sprawdzimy jakie wymagania trzeba spełnić oraz gdzie zgłosić się o przyznanie dotacji.

Wspieranie ekologii

Wymiany pieców wykonuje się przede wszystkim po to, by dostosować swój dom do wymogów lokalnego prawa. Wiele miast zamierza bowiem wprowadzić zakaz palenia węglem, z powodu dużego smogu, który zimą unosi się w tych miejscowościach. Można w zamian za węgiel zastosować na przykład kocioł gazowy, na olej opałowy lub na pellet drzewny. Wszystkie te źródła opału są o wiele bardziej ekologiczne od węgla i mniej zanieczyszczają środowisko, oraz emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery. Jednak postawienie nowego pieca nie jest niestety tanie, tym niemniej istnieją pewne możliwości, by zmniejszyć koszty wymiany, lub nawet zminimalizować je do zera.

Uzyskiwanie dotacji

Dotacje na wymianę pieca pozwalają na przeprowadzenie takiej operacji nawet takim rodzinom, które nie posiadają dość środków finansowych, by zakupić nowy kocioł oraz przeprowadzić remont instalacji centralnego ogrzewania w kotłowni. Warunkiem jest jednak mieszkanie w takiej miejscowości, gdzie wprowadzony będzie zakaz palenia węglem. W takiej sytuacji władze zobowiązane są do wypłaty dotacji każdemu, kto złoży odpowiedni wniosek do urzędu miejskiego. Możliwe jest uzyskanie dotacji również wtedy, gdy naszej miejscowości nie obejmuje zakaz, jednak wtedy procedura jest bardziej skomplikowana i uzyskanie dotacji nie jest stuprocentowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób powinny być segregowane odpady medyczne?
W jaki sposób powinny być segregowane odpady medyczne?
Odpady medyczne są najczęściej produkowane przez szpitale, gabinety lekarskie i apteki. Wymagają one szczególnej segregacji, ponieważ mogą być niebezpieczne dla […]
Polecamy