Jak zapobiec zakażeniu rany?

Zdrowy styl życia
miejsce-poznania
Jak zapobiec zakażeniu rany?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie i zabezpieczanie ran, skaleczeń i uszkodzeń skóry jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia, a nawet życia. Zaniedbana i niedostatecznie opatrzona rana może skutkować poważnym zakażeniem, z sepsą na czele. Odpowiednia pielęgnacja jest ważna zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych, podczas zabiegów i operacji. Stosując zasady higieny, można zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów w obrębie rany i przyspieszyć proces gojenia.

Środki antyseptyczne i ich rola w odkażaniu oraz pielęgnacji ran

Opatrując ranę swoją lub cudzą powinniśmy w pierwszej kolejności umyć i zdezynfekować dłonie. Konieczne jest również oczyszczenie samej rany przy pomocy czystej, bieżącej wody i usunięcie z niej ewentualnych ciał obcych. Ważnej roli w zapobieganiu zakażeniom nie można odmówić antyseptykom, które warto mieć w swojej apteczce. Dobrej jakości antybakteryjny opatrunek żelowy lub płyn do oczyszczania ran nie tylko przyspieszy proces gojenia, ale też dobrze oczyści tkankę. Należy jednak pamiętać, że większe rany wymagają konsultacji medycznej, ponieważ do właściwego procesu gojenia może być potrzebne założenie szwów. W tym wypadku nie stosujmy antyseptyków samodzielnie, ale udajmy się do lekarza. Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe zabezpieczenie rany – poprzez założenie plastra z opatrunkiem lub jałowego kompresu gazowego. Pamiętajmy, że jeśli rana jest zaczerwieniona, krwawienie nie ustaje lub pojawia się wydzielina ropna, również konieczna jest interwencja lekarska. Wymieniając opatrunki, pamiętajmy o dezynfekcji dłoni i stosowaniu medycznych rękawic.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak sprawdzić poziom TSH?
Jak sprawdzić poziom TSH?
TSH to skrót od hormonu stymulującego tarczycę. Jest on produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do produkcji hormonów. Tarczyca […]
Polecamy