Przewóz towarów w ciężarówkach jest bardzo popularną formą transportu. Samochody, w przeciwieństwie na przykład do kolei, mogą dojechać praktycznie w każde miejsce. Wystarczy tylko utwardzona droga, choćby żwirowa. Aby jednak tego typu przewóz był profesjonalny, towar musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie mogło dojść do jego kradzieży lub podmiany w drodze. Poniżej sprawdzamy, w jaki sposób te zabezpieczenia są realizowane.
Najważniejszym zabezpieczeniem jest zamknięcie przestrzeni, gdzie przewożone są towary. Wykorzystywany jest do tego nie tylko mocny zamek, ale także tak zwana linka celna. Oplata ona całą naczepę lub przyczepę ciężarówki, uniemożliwiając jej otwarcie zarówno od tylnej strony, jak również od boków. Linka zakończona jest z tyłu, a oba jej końce złączone plombami plastikowymi, które zakładane są w miejscu załadunku. Dzięki temu, jeśli będą one nienaruszone w miejscu docelowym, można mieć pewność, że nikt nie uzyskał dostępu do środka przestrzeni załadunkowej.
Aby mieć całkowitą pewność, że nikt nie dostał się do środka samochodu i nie manipulował przy ładunku, plombuje się również same przedmioty ułożone na paletach. Najczęściej kartony są szczelnie zalepione, a następnie umieszczana jest na nich plomba gwarancyjna z naklejką. Nalepka posiada zabezpieczenia, które uniemożliwiają jej skopiowanie, a jednocześnie każda próba zerwania spowoduje, że uszkodzone zostanie samo opakowanie. W ten sposób odbiorca może być pewien, że towar nie został naruszony.