Tak jachty śródlądowe, jak i pełnomorskie traktowane są przez prawo polskie podobnie, jak jednostki żeglugowe o charakterze komercyjnym. To, co powinno znaleźć się na jachcie jest więc w dużej mierze regulowane odgórnie – dotyczy to zwłaszcza elementów technicznych i ekwipunku związanego z bezpieczeństwem żeglugi. Istnieją jednak także takie elementy osprzętowania, które każdy żeglarz dobiera swobodnie, według własnych gustów i potrzeb.
Podstawowe wyposażenie jachtów to przede wszystkim sprzęt ratunkowy. Każda jednostka pływająca zaopatrzona musi być w kamizelki, pasy i koła ratunkowe, a także gaśnice i apteczki. Elementami koniecznymi są również bosaki i odbijacze (w ilości zależnej od wielkości jednostki). Jachty morskie muszą posiadać także kosztowny sprzęt specjalistyczny, w tym radary i tratwy ratunkowe.
Życie żeglarza ułatwiają różne drobne akcesoria i gadżety oraz przedmioty użytku codziennego. Są one bardzo zróżnicowane, wśród tych bezpośrednio związanych z żeglowaniem wymienić możemy np. zatrzaski, kandahary, bulaje, karabińczyki, kabestany, pływaki, pantografy i odbojnice. Nie można obyć się także bez okablowania, instalacji kuchennych i łazienkowych oraz ruchomych jednostek konstrukcyjnych (np. drzwiczek, budy i zadaszenia). Szczególnie istotne i zróżnicowane są jednak liny. Współcześnie stosujemy głównie stalowe liny nierdzewne – o bogactwie ich funkcji przekonać się można na https://www.szopeneria.pl/pl/c/Liny-stalowe-nierdzewne/143, gdzie podane są zastosowania poszczególnych typów.