Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów w Twoim samochodzie. Utrzymuje płynność pracy silnika, pomaga zapobiegać zużyciu oraz chroni przed ciepłem i tarciem. Głównym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych części wewnątrz silnika i zapobieganie ich ocieraniu się o siebie. Zużyte silniki mają duże tarcie pomiędzy ruchomymi częściami, a to tarcie powoduje wydzielanie ciepła, które powoduje dalsze zużycie tych części. Olej silnikowy pomaga również chłodzić te ruchome części, izolując je od gorącego metalu, o który się ocierają.
Kiedy uruchamiasz samochód, pompa olejowa przepuszcza olej przez wiele części i uszczelek silnika, aby utrzymać je w czystości i pozbawić zanieczyszczeń, takich jak brud i osad węglowy. Filtr oleju wyłapuje zanieczyszczenia, zanim dostaną się one do reszty silnika i zapobiega ich uszkodzeniu innych części. Olej silnikowy, krążąc w silniku, pochłania ciepło powstające w wyniku tarcia, a także część ciepła wytwarzanego przez spalanie benzyny w cylindrach podczas procesu spalania (proces, który napędza Twój samochód). Temperatura wewnątrz silnika pracującego na biegu jałowym może osiągnąć prawie 260 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest, aby olej silnikowy był w stanie sprostać bardzo wysokim temperaturom bez ryzyka uszkodzenia lub rozrzedzenia.
Pierwsze silniki spalinowe były smarowane olejem silnikowym SAE 5W-30, który był używany, ponieważ był powszechnie dostępny w tamtym czasie. Dzisiejsze oleje silnikowe mogą być produkowane z baz olejów mineralnych lub syntetycznych, takich jak polialfaolefiny (PAO) lub estry. Są one opracowane z dodatkami poprawiającymi wydajność i chroniącymi przed zużyciem, korozją, utlenianiem i pienieniem się. Najlepszy olej to Meguin Super Leichtlauf 5w40.
Olej silnikowy jest zwykle stosowany w silnikach benzynowych lub wysokoprężnych, które mają cykl cztero- lub dwusuwowy. Ilość potrzebnego oleju zależy od takich czynników jak wielkość silnika i częstotliwość jego jazdy. Większość producentów zaleca wymianę oleju po przejechaniu określonej liczby kilometrów – zwykle między 5 000 km a 10 000 km.