Jak działa rozrusznik w samochodzie?

Technologie
miejsce-poznania
Jak działa rozrusznik w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozrusznik to jeden z istotnych elementów pojazdów mechanicznych. Składa się z silnika elektrycznego oraz zębatki, która wprawia w ruch koło zamachowe, umożliwiając tym samym prawidłową pracę silnika. Takie części najczęściej zużywają się w wyniku intensywnej eksploatacji.

Niewielkie rozmiary, duża moc

Rozrusznik, jak wskazuje nazwa, przeznaczony jest do rozruchu silnika. Dzieje się tak dzięki doprowadzeniu energii elektrycznej do silnika, która następnie zamieniana jest w pracę mechaniczną. W efekcie uruchomiony zostaje wirnik, a wraz z nim koło zamachowe jednostki napędowej. Działania te wprawiają w ruch wał korbowy, umożliwiając tym samym pracę silnika. Szczególne znaczenie ma tutaj niewielka zębatka rozrusznika, zazębiona ze znacznie większą zębatką znajdującą się na silniku. Zróżnicowana wielkość obu elementów sprawia, że przełożenie jest bardzo niskie. Równie istotna jest wysoka prędkość obrotowa wirnika, dzięki czemu wprawienie w ruch silnika nie wymaga dużego momentu obrotowego. Ogólnie rzecz ujmując, działanie rozrusznika polega przede wszystkim na optymalnym przekazywaniu napięcia z akumulatora na włącznik elektromagnetyczny. Napięcie podawane jest podczas przekręcania kluczyka w stacyjce lub naciśnięciu przycisku startowego. Brak reakcji pojazdu podczas tej czynności oznacza, że rozrusznik uległ awarii i konieczna jest jego naprawa lub wymiana. Przykłady dobrej jakości, trwałych i wytrzymałych rozruszników można znaleźć pod adresem: https://www.shop.bendiks.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne deski tarasowe?
Jak wybrać idealne deski tarasowe?
Planując budowę tarasu trzeba zastanowić się, z jakiego materiału powinna być wykonana jego nawierzchnia. Najczęściej wybierane jest naturalne drewno, które […]
Polecamy