Przewodnik dla kupujących filamenty typu PLA

Technologie
miejsce-poznania
Przewodnik dla kupujących filamenty typu PLA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenia pracujące w technologii FFF/FDM, a przeznaczone do zastosowań amatorskich oraz półprofesjonalnych, wymagają użycia materiałów łatwych w obsłudze i bezpiecznych dla operatorów. Optymalnym rozwiązaniem okazują się w tym przypadku polimery zwane polilaktydami. Filamenty PLA do drukarki 3D stanowią pierwszy wybór każdego makera rozpoczynającego produkcję własnych modeli, a w wielu przypadkach pozostają z użytkownikami w ich codziennych projektach, jako wygodne i uniwersalne tworzywo, obsługiwane przez praktycznie każdy model drukarki FFF/FDM dostępny na rynku.

Najważniejsze właściwości filamentów PLA

Cechą PLA, która przesądza o jego popularności w branży formowania przyrostowego, jest prawie całkowita bezwonność i nietoksyczność. Właśnie dzięki temu druk z użyciem tego tworzywa może odbywać się bez przeszkód w urządzeniach o konstrukcji otwartej (w przeciwieństwie np. do również popularnego wśród pasjonatów tworzywa ABS, które jednak w czasie podgrzewania wytwarza ostro pachnące i drażniące opary). Drukarki 3D pracujące z filamentami PLA nie wymagają zamkniętej komory również ze względu na właściwości samego polilaktydu, który nie wykazuje dużej tendencji do skurczu, a tym samym nie stwarza ryzyka odkształcania się warstw wydruku w wyniku ich gwałtowniejszego stygnięcia. Dobra przyczepność do podłoża oznacza natomiast, że użytkownicy nie muszą sięgać po taśmy kaptonowe, stosowane niekiedy dla zapewnienia lepszej przyczepności modeli do stołów czy nakładek roboczych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dyszę drukarki podgrzewa się do temperatur z dość niskiego, jak na druk 3D, zakresu (na ogół ok. 180 – 210 oC), najczęściej stosuje się także delikatne podgrzewanie stołu roboczego.

O czym warto pamiętać podczas druku filamentami PLA?

Polilaktyd należy do stosunkowo wytrzymałych tworzyw. Znakomicie sprawdza się podczas projektów amatorskich – z jego pomocą można wydrukować np. wiele przydatnych w codziennym życiu przedmiotów użytkowych, takich jak obejmy, uchwyty, haczyki, elementy obudów. Ze względu na kruchość nie nadaje się jednak do obróbki mechanicznej – należy zatem unikać stosowania go w detalach, które wymagałyby nawiercania lub piłowania, najczęściej nie wykonuje się z niego również modeli wymagających drukowania bardzo złożonych podpór (w tym przypadku rekomendujemy użycie tworzywa ABS z filamentem podporowym HIPS). PLA będzie za to wprost idealny do pracy nad prototypami, modelami pokazowymi, a także w zastosowaniach edukacyjnych oraz naukowych.

Dobierz filamenty PLA do drukarki 3D

Tworzenie modeli z użyciem filamentów PLA zdecydowanie ułatwia fakt, że producenci dostarczają wiele wariantów tego tworzywa. W Sklepie AVT znajdziesz polilaktyd w wielu kolorach – m.in. naturalnym, białym, czarnym, czerwonym i żółtym, ale także w odcieniach wyróżniających się metalicznym połyskiem, doskonałych do projektów artystycznych czy modelarskich. Średnica wiązki to najczęściej standardowe 1,75 mm, ale dostępne są również filamenty o średnicy 2,85 mm, dlatego przed wyborem należy upewnić się, jaka jest średnica filamentu obsługiwana przez drukarkę, a także średnica przelotowa aktualnie użytkowanej dyszy (ten ostatni parametr wpływa na czas oraz szczegółowość wydruków). Podczas zmiany koloru materiału eksploatacyjnego warto oczyścić dyszę z resztek poprzednio używanego tworzywa – do tego celu służy specjalny, transparentny filament czyszczący.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zdrowe i pełnowartościowe posiłki – dlaczego są tak ważne dla funkcjonowania każdego człowieka?
Zdrowe i pełnowartościowe posiłki – dlaczego są tak ważne dla funkcjonowania każdego człowieka?
Jak powszechnie wiadomo, bez jedzenia nie da się żyć. Istnieje grupa osób (m.in modeli), która za względu na chęć utrzymania […]
Polecamy