Urządzenia i podzespoły składające się na profesjonalną klimatyzację

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Porządny system klimatyzacji, by działał zawsze sprawnie, musi posiadać pewne niezbędne podzespoły. Sprawdzamy jakie elementy są absolutnie konieczne, by można było mówić o wysoko wydajnym układzie, który błyskawicznie schłodzi wnętrze w każdych warunkach. Dowiemy się też kilku rzeczy o tym, jak funkcjonuje sama klimatyzacja i na jakich zasadach się opiera. Zapraszamy do lektury osoby, które interesują się tematem chłodnictwa i nie tylko.

Bez sprężarki ani rusz

Sercem całego układu jest kompresor, zwany także sprężarką. Ma on za zadanie wytworzyć ciśnienie kilkuset atmosfer. Jest to konieczne, by mogło nastąpić odbieranie ciepła z wnętrza domu czy samochodu i usuwanie go na zewnątrz. Kompresowany jest specjalny czynnik chłodniczy, najczęściej o oznaczeniu R134a. Układy montowane w domach czy w przedsiębiorstwach, mają sprężarki napędzane silnikami elektrycznymi. Jeśli ma nastąpić przestój w pracy, przekaźnik odłącza zasilanie. Inaczej jest w przypadku układów mobilnych, czyli tych które spotykamy w samochodach. Tam stosowany jest elektromagnes sprężarki klimatyzacji, ponieważ źródłem napędu jest działający cały czas silnik spalinowy.

Bezpieczeństwo pracy

Ponieważ w układach klimatyzacji znajduje się czynnik pod ogromnym ciśnieniem, rozerwanie przewodów mogłoby się skończyć zagrożeniem dla otoczenia. Dlatego też są one naszpikowane różnymi czujnikami, które na bieżąco przekazują informacje o ciśnieniach występujących w danych miejscach do głównego modułu sterującego. Bardzo ważny jest czujnik wysokiego ciśnienia klimatyzacji. Jego zadaniem jest badanie, czy po tak zwanej gorącej stronie nie doszło do przekroczenia bezpiecznych parametrów pracy, gdzie ciśnienie jest zawsze największe.

Be the first to comment

Zostaw komentarz

Twój e-mail na pewno nie zostanie opublikowany.


*


1 × pięć =