Z czego składa się fotowoltanika?

Technologie
miejsce-poznania
Z czego składa się fotowoltanika?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie na dachu swojego domu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jest to tanie i efektywne źródło energii. Tego typu rozwiązanie jest przeznaczone do produkowania energii wyłącznie ze słońca, która może zostać z powodzeniem użyta do ogrzewania wody lub pomieszczeń w mieszkaniu. Każda instalacja składa się z kilku istotnych elementów – zostaną one pokrótce omówione w niniejszym artykule.

System łatwy w montażu i stosunkowo tani, ale bardzo wydajny

Kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie prądu bezpośrednio ze słońca. Są one dostępne w wielu specjalnych hurtowniach, takich jak ta: http://www.grodno.pl/hurtownia-elektryczna-krakow.html.

Działają one w taki sposób, że zamieniają padające na nie promienie na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Warto podkreślić, że pojedynczy panel jest zbudowany poprzez połączenie tzw. ogniw fotowoltaicznych. Ich rodzaj decyduje o podziale paneli na dwie zasadnicze grupy – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne.

Te pierwsze powstają z monokryształu krzemu (osiągają maksymalną moc jedynie przy pełnym nasłonecznieniu), drugie zaś z polikrystalicznego krzemu wykrystalizowanego z wielu drobnych monokryształów (doskonale pracują również w warunkach sporego zachmurzenia). W naszym kraju, gdzie pogoda jest kapryśna, lepiej sprawdzi się to drugie rozwiązanie, choć jest odrobinę droższe.

Kolejnym istotnym elementem paneli fotowoltaicznych jest konwerter, zwany falownikiem. Jego zadanie polega na przekształcaniu prądu o napięciu stałym w prąd o napięciu zmiennym, który z powodzeniem może zostać zastosowany do zasilania wszelkich urządzeń domowych. Pozostałe elementy elektrowni słonecznej to m.in. przewody łączeniowe (najlepiej solarne, odporne na złe warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne), inwerter, a także akcesoria służące do podłączenia falownika do rozdzielnicy. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszy się fotowoltanika w Warszawie Bielany, bo tamtejsze firmy oferują stosunkowo tanie, ale wydajne systemy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Badania psychologiczne – w jakich zawodach są wymagane?
Badania psychologiczne – w jakich zawodach są wymagane?
Testy psychologiczne wykonywane są przede wszystkim wśród kandydatów na stanowiska związane z bezpieczeństwem oraz zdrowiem innych ludzi. Są również obowiązkowe […]
Polecamy